Ekoloji

Published on Ekim 15th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Hambach Ormanını savunmak için öğrenciler boykota çıktı

Almanya’nın Buir kentine yakın Hambach Ormanı’nın alman enerji tekeli RWE için kesilmesine karşı Köln, Duisburg, Bonn ve Siegburg kentleri başta olmak üzere Kuzey Ren Vestfalya bölgesinden yüzlerce öğrenci okullarını boykot edip, direniş yeri olan “orman alanını” ziyaret etti.

AF (Buir)

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Avrupa bileşenlerinden de olan Sosyalist gençlik örgütü Young Struggle öncülüğünde yapılan öğrenci grevine, yerel basının da ilgisi yoğundu.
“Hambach’a Okul Gezisi” inisiyatifi sözcüsü Young Struggle aktivisti Carlos Manoukian, grevin Köln çevresindeki öğrenci gençlik içinde yoğun ilgiyle karşılandığını belirtti. Sözcü, ”Hambach Ormanı ve onda simgeleşen yaşam alanlarımızı savunmak en başta gençlerin sorunu. Çünkü söz konusu talan ve yıkım aynı zamanda geleceğimizin de yıkımı ve talanıdır. Grev hazırlığı sürecinde gördük ki, liseli öğrenci gençlik ekoloji mücadelesinin öncü bir dinamiği olmaya adaydır” dedi.
Young Struggle’nin Orman’da düzenlediği ‘Devrimci Çevreci Politika’ atölyesin’de YS temsilcisi, ”devrimci hareketin doğa-çevreci politikalara ilgisizlik durumu, küçümseyici tavrı son yıllarda çevreci kitle hareketinin dayatmasıyla yıkıldı. Çok açık ki emperyalist küreselleşme düzeninin doğa düşmanı saldırılarına karşı çevreci hareketi sosyal kurtuluşçu programlar ile birleştirildiğinde, devrim ve sosyalizm mücadelesinin önemli bir kitle kanalizatorunu oluşturmaktadır” dedi.
Gezi, Orman ve savunucuların kampının gezilmesiyle devam edildi.


Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑