fbpx

Genel

Published on Aralık 11th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Handke Nobel’i protestolar eşliğinde aldı

Eski Sırp lider faşist Slobodan Miloşeviç’e destek verdiği için eleştirilen 2019 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Avusturyalı yazar Peter Handke protestolar ve boykot eşliğinde ödülünü aldı.

İsveç Akademisi’nin, Birleşmiş Milletler Uluslararası Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’nin suçlu bulduğu eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’i destekleyen ifadelerde bulunan ve cenazesine katılan yazar Peter Handke, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nü İsveç’te protestolar eşliğinde aldı. Faşist lider Miloseviç, Sırbistan’ın sömürgesi durumda olan Kosova’yı açıktan işgal ederek, sömürge statüsünün devam etmesi için, insanlık dışı daha da ağır koşulları dayatmıştı.

Irkçı Sırp Lider Miloseviç

İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen 2019 Nobel Ödülleri töreninde fizik, kimya, tıp, ekonomi ve edebiyat dallarındaki ödüller İsveç Kralı 16. Carl Gustav tarafından sahiplerine verildi. Nobel Akademisi Handke’ye ödülü verirken onu “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’daki en etkili yazarlardan biri” olarak tanımladı.

Ödül tartışma yarattı

Törene Handke’ye tepki olarak Türkiye, Bosna, Arnavutluk, Kosova, Afganistan, Kuzey Makedonya ve Hırvatistan katılmama kararı almıştı. Bir akademi üyesi de ödülü boykot etti.

Handke Stockholm Konser Evi’nde ödül alırken, şehrin iki farklı noktasında toplanan yüzlerce kişi, Bosna soykırımını inkar eden ve eski Sırp lider Miloşeviç’e hayran olduğunu açıklayan Handke’nin ödül almasını protesto etti. Bina dışında da pankart açanlar oldu.

Kosova Dışişleri Bakanı Behçet Pacolli Handke’nin almış olduğu ödülün kabul edilemez olduğunu, bu yüzden Kosova Cumhuriyeti’nin bu etkinliği protesto ederek katılmadığını belirtti.

Tören öncesi protesto
Stockholm’deki ödül töreni öncesinde dışarıda toplanan bir grup, Bosna Hersek’te işlenen soykırımı inkar eden ve her fırsatta eski Sırp lider Slobodan Milosevic’e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke’ye ödül verilmesini protesto etti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin kararını gözden geçirmesi talep edildi.

Grup daha sonra, Bosna Hersekli çok sayıda kurban yakının da katılacağı Norrmalmstorg Meydanı’ndaki gösteri alanına gitti.

(dw / aa / af)

Tags: , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑