Almanya

Published on Mayıs 31st, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

Hasan Burgucuoğlu ikinci kez Altona Meclisinde

26 Mayıs’ta Hamburg’un 7 ilçesinde yapılan Belediye Meclisi seçimlerinde Altona ilçesinde Die Linke (Sol Parti) listesinden yeniden aday olan Hasan Burgucuoğlu kendisine verilen 2023 tercihli oyla 2. kez seçildi. Die Linke de oylarını yüzde 15,68’e çıkararak meclise 8 üye göndermeyi başardı. Meclisin 51 üyesi görev süresi Agustosta bitecek olan Belediye Başkanını seçecek.

Seçim kampanyasi sırasında Yeni Özgür Politika’ya konusan Burgucuoğlu, “Özellikle göçmen sanatçılar, tiyatrocular, bütçeden en az yararlanan kişiler. Birçok göçmen derneğinin lokal ihtiyacı var. Bunlar karşılanmıyor mesela. Göçmen tiyatro grupları devletten maddi yardım almadıkları için kıt kanaat geçiniyor. Hamburg gibi zengin bir eyalette bunların olması elbette kabul edilemez. Seçildiğim takdirde tüm bunların takipçisi olacağım. Bir eğitimci olarak göçmen çocuklarına daha kaliteli bir eğitim verilmesi için çaba harcayacağım. Herkesin eşit ve adaletli bir şekilde bütçeden pay alması için mücadele edeceğim” diyordu.


Seçildikten sonra kendisini kutlayan AF’ye de şunlari soyledi: “Ben geçen dönem Kültür ve Eğitim komisyonu ikinci başkanıydım. Bütce komisyonunun yanı sıra iticacılarla ilgili komisyonun da üyesiydim. bu dönemde de benzeri komisyonlarda görev almayı , göçmenlik ve kültür konularında calışmayı düsünüyorum”

63 yaşında, evli ve iki çocuk babası olan Hasan Burgucuoğlu aslen Bartınlı. Uzun zamandır Almanya’da yaşıyor, mesleği matematik öğretmenliği ve Hamburg’un Bergedorf ilçesinde bir lisede göçmen çocuklarına matematik dersi veriyor. 10 yıldırda Sol Parti içerisinde etkin bir şekilde siyaset yapıyor.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑