Sömürgecilik

Published on Ocak 15th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Hasta tutuklu Nurcan Bakır yaşamına son verdi

Ailesiyle dün telefonda görüşen 28 yıldır cezaevinde bulunan hükümlü Nurcan Bakır, ‘Zulme karşı sessiz kalmayacağım’ dedi.

Açlık grevi eylemlerinin sonlanması ardından Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nden Balıkesir Burhaniye Cezaevi’ne sürgün edilen 28 yıldır tutuklu olan Nurcan Bakır, baskılara karşı protesto eylemi gerçekleştirerek yaşamına son verdi. Nurcan Bakır dün ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde zulme karşı sessiz kalmayacağını aktarmıştı.


Tecride karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de başladığı ve cezaevlerindeki tutsakların da 1 Mart itibariyle başladığı açlık grevi eylemleri 26 Mayıs 2019’da sona ermişti.

Açlık grevi eyleminin sona ermesiyle beraber Kocaeli Gebze Cezaevi’nden Balıkesir Burhaniye Cezaevi’ne sürgün edilen, tahliyesine 2 yıl kalan ve hasta tutuklu olduğu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurusu bulunan ve 28 yıldır cezaevinde olan 47 yaşındaki tutsak Nurcan Bakır, dün ailesi ile haftalık telefon görüşmesi gerçekleştirdikten sonra bu sabah saatlerinde yaşamını yitirmiş halde bulundu. Bakır’ın, “Zulme karşı sessiz kalmayacağını ve her gün rüyasında katledilen çocukları gördüğünü” söylediği aktarıldı. 

Ailesi, Nurcan Bakır’ın cenazesini almak için Balıkesir’e doğru yola çıkarken, cenazenin Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Sulakdere köyünde defnedileceğini kaydetti.

(ArtıGerçek)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑