Kadın

Published on Ocak 17th, 2019 | by Avrupa 5

0

Hatimoğuları’ndan Ukrayna’da öldürülen kadınlar ile ilgili soru önergesi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Ukrayna’da tıp fakültesinde okuyan iki kadının öldürülmeleri ile ilgili soru önergesi verdi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 31 Aralık 2018’de Ukrayna’da tıp fakültesinde okuyan 21 yaşındaki Buket Yıldız ve 20 yaşındaki Zeynep Hüsünbeyi’nin öldürülmeleri ile ilgili  soru önergesi verdi.


Önergede 2018 yılında 440 kadının erkekler tarafından öldüüldüğünü beirten Hatimoğulları, Sosyal Hzmetler ve Aile Bakanlığı’nın kadın cinaetlerine yönelik bir ‘Acil Önlem Planı’ olup olmadığını sordu.

Medyanın kadına yönelik şiddeti meşruaştıran diline dikkat eken Hatimoğullarının soru önrgesi şu şekilde:

31 Aralık 2018’de Ukrayna’da tıp fakültesinde okuyan 21 yaşındaki Buket Yıldız ve 20 yaşındaki Zeynep Hüsünbeyi’nin erkek şiddeti sonucunda yaşamlarını yitirmeleri ile tüm Türkiye sarsıldı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2018 Raporuna göre Türkiye’de 440 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Aynı Platformun verilerine göre 2017, 2016, 2015, 2014 ve 2013 yıllarında sırasıyla; 409, 328, 303, 294 ve 237 kadın erkek şiddeti sonucunda hayatlarını kaybetti. 

Bu bağlamda;

1. Kadın cinayetlerinin artışı raporlarla sabitken, Bakanlığınız tarafından iddia edilen kadın cinayetlerini azaltmış olduğunuz görüşü hangi veriye dayanmaktadır?

2. Her gün kadınlar erkekler tarafından katledilirken, erkek şiddeti ciddi bir artış gösterirken; bu konuyla ilgili Bakanlığınız tarafından “Acil Önlem Planı” olarak uygulamaya geçirmeyi planladığınız çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Yoksa neden yoktur?

3. Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi’ni katleden sanığın basına yansımış olan rahat tavırları, kadın cinayetlerinin toplum tarafından nasıl algılandığına dair bir örnektir. Bu algının ortadan kaldırılması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için, tüm toplumun çocuk yaştan başlayarak bilinçlendirilmesi üzerine Bakanlığınızca çalışmalar var mıdır? 

4. Medyada “eski erkek arkadaş” olarak lanse edilen katilin, “reddedilmesi”  nedeniyle genç kadınları öldürdüğü şeklinde kullanılan dil ile şiddet meşrulaştırılmaktadır. Medya dilinin erkek şiddetini bu şekilde sunmasını engellemek ve cinsiyetçi dilden arındırılmasını sağlamak için Bakanlığınız tarafından yapılan çalışmalar var mıdır?

5. Sanık, Buket Yıldız tarafından defalarca reddedilmesinin ardından; ısrarla genç kadını takip etmiş, taciz etmeye devam etmiştir. Tacizin  kadınların hayatlarına kast eden şiddete dönüşmesini engellemek için Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?

Kaynak:SiyasiHaber

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑