fbpx

Türkiye

Published on Eylül 17th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Hatimoğulları annelere seslendi: Gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim

Kayyumları protesto amacıyla Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Diyarbakır’da oturan anneler, Cumartesi Anneleri, AKP İl Binası önünde oturan anneler, aynı anneler değil midir? Biz de burada tüm annelere sesleniyoruz, gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim” dedi.  

Kayyum atanmalarını protesto amaçlı Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Van’da düzenlenen Demokrasi Nöbeti bir ayını geride bıraktı. HDP İpekyolu ilçe binası önünde devam eden protesto gösterisine belediye eşbaşakanları, milletvekilleri, Barış Anneleri, HDP’liler, TJA’lılar ve çok sayıda yurttaş katıldı. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankart açılan nöbette, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları konuştu.  


AKP ve MHP iktidarının, seçimleri yok saydığı için meşruluğunu kaybettiğine dikkati çeken Hatimoğulları, “Yerel seçimlerde özellikle İstanbul da 13 binlik yenilgiyi kabul etmeyip, 800 binlik yenilgiyi tadan bu iktidar, nasıl İstanbul’da YSK darbesini harekete geçirdiyse, Van, Amed ve Mardin’de atanmış kayyumlar da aynı anlamı taşımaktadır. Bugün İstanbul, Ankara, Mersin Adana’ya da kayyum atamayı hedefliyorlar. Bununla ilgili halkın kamuoyunun tansiyonunu ölçüyorlar” dedi.  

‘VİETNAM İŞGALİNİ AMERİKALI ANNELER DURDURDU’ 

AKP’nin kayyum atamaları ile iktidarını perçinleştirdiğini ifade eden Hatimoğulları, “Anneleri Diyarbakır İl Örgütümüzün önünde oturma eylemine ikna ettiler. Bütün anneler bizim için çok değerlidir. Bütün Annelerin gözyaşları asker annesinin de, gerilla annesinin de gözyaşının rengi bizim için aynıdır. Çekilen acının rengi, aynıdır. Tarihte örnekleri yaşanmış; Vietnam işgalini Amerikalı Barış Anneleri durdurmuşlardır. Asker annesinin ve gerilla annesinin fark etmeksizin hep birlikte barışın anahtarını bulup bu iktidarın önüne en açık bir biçimde koyalım.


Bugün elbette biz annelerimize karşı duyarlı davranıyoruz ve davranacağız da, anlıyoruz çünkü onları. Benzer duyguları herkes yaşamaktadır. Bizler istiyoruz ki bu tepkiler asıl adresine yani hükümete dönmelidir. Barışın muhatabı savaşan güçlerdir. Masaya ve diyalog kurması gereken de bu güçlerdir. Barış böyle büyüyecektir bu topraklarda” diye konuştu.  

‘AKP’NİN KURTARMA GİBİ DERDİ YOK’ 

Hatimoğulları, Meclis açık olduğu dönemde asker aileleri Meclis’te grubu bulunan bütün partileri tek tek ziyarete ettiğini ve annelerin çocuklarına kavuşması için HDP’nin sorumluluk üstlendiğini hatırlattı. Hatimoğulları, “Anneler dediler ki;  ‘Bizim çocuklarımız PKK’nin elinde gelin el birliği le çocuklarımızı oradan getirelim’ Bu konuyu HDP Grup Başkanvekilleri gündeme taşıdı ve ‘Dediler ki gelin bu ülkede tüm herkesi temsil eden Meclis’te, gelin barış komitelerini oluşturalım’ ve ‘bu askerleri anneleri ile kavuşturalım’ fakat bu iktidar sağ kulağını çevirdi bize. Çünkü onun askerleri kurtarma gibi bir derdi yok. Eğer olsaydı bu teklifi kimin yaptığına bakmaksızın ailelerin talepleri arkasında durmayı başarırlardı” diye konuştu. 

‘GELİN SAVAŞA KARŞI BİRLEŞTİRELİM’ 

Hatimoğulları konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Diyarbakır’da oturan anneler, Cumartesi Anneleri, AKP’nin İl Binası önünde oturan anneler aynı anneler değil midir? AKP iktidarı burada annelik duyguları özerinden bu toplumda bölücülük yaratmaya çalışıyor. Biz de burada tüm annelere sesleniyoruz, gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim.” Yapılan konuşmanın ardından oturma eylemine geçildi. Oturma eylemi sonrası Matem ayı vesilesiyle aşure dağıtıldı.  

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı


Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑