fbpx

Halklar ve İnançlar

Published on Mayıs 25th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Hatimoğulları: “Mezarlara saldırı, hafıza silmek ve topluma işkencedir”

Mezarlıklara ve cenazelere yönelik saldırılara tepki gösteren HDP’li Tülay Hatimoğulları, “Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz?” diye sordu.

AKP’nin ülkenin kronik sorunlarıyla ilgili “açılım yapacağız” vaadiyle iktidara geldiğini belirten Hatimoğulları, asıl amacın devletin bütün kademelerine yerleşmek olduğunu, salgın sürecinde baskıları arttırdığını, seçimle tekrar iktidara gelemeyecekleri için de “otoriter rejim” önündeki engelleri kaldırma operasyonuna giriştiğini ifade etti.

‘Topluma işkence’

Mezarlıklara ve cenazelere yönelik saldırılara dikkat çekerek, “Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz?” diyen Hatimoğulları, “Mezarlara yapılan saldırı, halkın hafızasını silmek ve topluma işkencedir. Oysa Kürt halkı barış ve demokratik çözümde ısrarlı. Bu noktada hiçbir geri adım atmadı. Bütün bu işkencelere ve toplumun hafızasını silmeye dönük uygulamalara rağmen mücadelede hiçbir geri adım atmadı” dedi. 

Başka seçenek yok

İktidarın baskı ve saldırılarına karşı toplumun tüm kesimlerinin birlikte mücadele etmesi gerektiğini vugulayan Hatimoğulları, şunları söyledi: “Bu ülkenin bütün halkları, ezilenleri ve sömürülenleri olarak, gerçekten demokrasi ittifakı çevresinde bir arada olmak durumundayız. Bunun dışında başka bir seçeneğimiz yok. Ülke önemli bir eşikten geçiyor. Muhalefet olarak bu eşikte doğru bir tutum alamazsak, suni tartışmalara kurban edersek, hiçbir başarı elde edemeyiz. İşte tam da muhalefetin tercih yapma zamanı. Ya bu faşist diktatörlüğe karşı bütün farklılıklarımıza rağmen bir zeminde buluşarak, toplumun bize yüklemiş olduğu sorumlulukları yerine getirerek mücadele edeceğiz ya da teslim olma çizgisi açığa çıkacaktır. Demokrasi güçlerinin bir arada olmak ve mücadele etmek dışında başka bir seçeneği yok. Ya mücadele edip kazanacağız ya da biat edeceğiz”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑