fbpx

Göçmenlik

Published on Mart 25th, 2020 | by Avrupa Forum 8

0

Hatimoğulları: “Yurttaşlar mağdur, ülkelerine dönmeyi bekliyorlar”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları; birçok ülkede Korona virüsü nedeniyle çalışamaz durumda olan işçilerin mağdur olduklarını ifade etti.

Hatimoğluları açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kuveyt, Suudi Arabistan ve birçok ülkede bulunan işçiler, esnaflık yapan Türkiyeli yurttaşlar, Korona virüsü salgını dolayısıyla şu an bulundukları ülkede çalışamaz durumda. Ve ülkeye dönmeyi bekliyorlar. Birçok uçuşun iptal edildiği bu günlerde yurttaşlarımızın ülkelerine, ailelerinin yanına dönme isteklerinden daha doğal bir durum yoktur.

Bizlere bu mağduriyetle ilgili ulaşan yurttaşlarımız için Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililerle yaptığımız görüşmede konunun ayrıntılarını aktardık. Emekçilerin taleplerini ilettik. Türkiye’ye gelmeyi bekleyen çok sayıda yurttaş var. Kuveyt ve Suudi Arabistan da gelecekler listesinde yer almaktadır. Uçuşların oldukça riskli olduğu bilinen bir gerçektir. Gerekli koşulların hazır olması yurttaşlarımızın sağlığı için önemlidir. Bu koşullar sağlandıkça Türkiye’ye intikalleri gerçekleşebilecek. Ancak bunun zaman alabileceği de bilinmelidir.

Türkiye’ye gelmek isteyen yurttaşlar şu ana kadar konsolosluklara başvuru yapmamışlarsa, başvurularını gerçekleştirmeliler. Yurt dışında işçilik yapan yurttaşların varsa ihtiyaçları (yeme, içme, barınma) karşılanması için de konsolosluklar devreye girmelidir.

Yurttaşlarımızın yurt içinde olduğu gibi yurtdışında da sağlıkları için Korona virüsü salgınına karşı alınması gereken tüm önlemleri almaları hem kendileri, hem yakınları, hem toplum sağlığı için önemlidir. Yurt dışında çalışan işçilerin durumunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki bir bütün olarak bu tehlikeyi hep beraber atlatırız. Bunun için daha çok dayanışmaya ve bilinçli davranmaya ihtiyacımız var.”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑