Ekoloji

Published on Eylül 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Hava kirliliğinin zekayı azaltıyor

Çin’de yapılan yeni bir araştırma, hava kirliliğinin zekayı ciddi oranda azalttığına işaret ediyor. Hava kirliliği, Alzheimer gibi hastalıklara neden olmasının yanı sıra kavrama yeteneğinin de azalmasına neden oluyor.
Çin’de yapılan yeni bir araştırma, hava kirliliğinin zekayı azalttığını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 91’i hava kirliliğinin tehlikeli seviyde olduğu bölgelerde yaşıyor.

Bir yıllık eğitim boşa gidiyor
Çin’de farklı yaş gruplarından 20 bin kişiyle yapılan ve dört yıla yayılan araştırmaya göre havadaki zehirli partiküller sadece insan sağlığını etkilemekle kalmıyor, zeka geriliğine de yol açıyor. Hava kirliliği nedeniyle bir yıllık eğitim boşa gidiyor.


Sınav yapıldı
Araştırma kapsamında 2010-2014 yılları arasında 10 yaş ve üstü kişiler sınava sokuldu. Bu kişilere 24 matematik ve 34 dil sorusu soruldu. Sonra bu sonuçlar, bu dönemdeki hava kirliliği seviyeleriyle karşılaştırıldı.

Erkekler daha fazla etkileniyor
Sonuçlar, hava kirliliğine daha uzun süre maruz kalanların zekalarının daha fazla zarar gördüğüne işaret ediyor. Hava kirliliğinin erkekleri kadınlardan daha fazla etkilediği görüldü.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑