Avrupa

Published on Eylül 12th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-A: Yakılan Dersim’e Sahip Çıkalım!

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından yapılan açıklamada, herkes ormanları yakılan Dersim’e sahip çıkmaya davet edilirken “Dersim halkı ve coğrafyası üzerindeki bütün canlılarla birlikte AKP-MHP Faşizminin sistematik ve acımasız tekçi zihniyetinin saldırısıyla karşı karşıyadır” dendi.

AF (Köln)

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından yapılan açıklama şöyle:


Yakılan Dersim’e Sahip Çıkalım!

DEMOKRATİK  KAMUOYUNA!..

     Dersim halkı ve coğrafyası üzerindeki bütün canlılarla birlikte AKP-MHP Faşizminin sistematik ve acımasız tekçi zihniyetinin saldırısıyla karşı karşıyadır.
   2018 yaz ayları boyunca ardı arkası kesilmeyen orman yangınlarıyla Dersim Coğrafyası insansızlaştırılmak, yaşanılmaz kılınmak istenmektedir. Yaz ayları ve Eylül’ de Türk Silahlı Kuvvetleri helikopterlerince atılan ateş çıkarıcı misket bombalarıyla ormanlar sürekli ateşe verilmiş, söndürmeye çalışan halk ise engellenmiştir.

       Dersim’in genelinde aylardır devam eden orman yangınlarının söndürülmesine iktidarın talimatıyla asker ve polis zor kullanarak izin vermemiş, söndürmeye kalkışan birçok kişi gözaltına alınmış, tutuklanmıştır. Dersim merkezi, ilçeleri, köyleri ve yaylaları güvenlik güçlerince kuşatma altına alınarak, Dersim’de sömürge hukuku uygulanmaktadır.

     Dağlar, vadiler, yaşam mekanları, inancın kutsalları rastgele bombalanmakta, insanlar hukuksuz bir şekilde hapse atılmakta, özel güvenlik bölgeleri ilan edilerek insanlar zoraki göçertilmektedir. Son dört ayda misket bombalarıyla binlerce hektarlık orman, içindeki canlı habitatla birlikte yakılıp yıkılmıştır. Bu hayvanlar içinde soyu tükenmekle karşı karşıya olan ve koruma altına alınan vaşaklar, dağ keçisi (Peskuvi) de bulunmaktadır. Dersim’de doğaya, insanlara ve canlılara karşı açık bir insanlık suçu işlenmekte, insan toplumsallığıyla, onun sosyal ve kültürel değerleri belleklerden kazınmak istenmektedir. Kutsal mekânlarından, kırsal inancından koparılan Dersim Raya(Raa) Heqî inanç sahibi Kürtlere Türk-İslam olma dayatılmaktadır.
     Sömürge hukukunun uygulandığı, ırkçı, faşist zihniyeti ile Dersim’de yürütülen etnik, kültürel toplumsal, ekolojik ve siyasal kırıma karşı çıkmak; insani, ahlaki ve vicdani sorumluluğun gereğidir.

     Kürt kentlerinin yakılıp yıkılmasına, insanların diri diri yakılmasına, Efrin işgaline sessiz kalan insanlığı bu vahşeti görmeye, sesini çıkarmaya davet ediyoruz.  Yakılmak istenen; binlerce yıllık insanlık değerleridir. Yok edilmek istenen; insanlığın binlerce yıllık yapım ve yaratım faaliyetleridir. Susan insanlık olmamalıdır. Tüm duyarlı kamuoyunu,  Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Avrupa Konseyi (AK), UNICEF, Greenpeace gibi çevreci tüm sivil toplum örgütlerini ve yetkilileri sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz.

     Kürt Sorunu, Alevi sorunu, Demokrasi sorunu; insanları öldürmekle, köyleri boşaltmakla, şehirleri yerle bir etmekle, insanları göçe zorlamakla, ormanları yakmakla, doğaya ve canlı habitata zarar vermekle çözülemez! İnkâr ve imha ısrarında çözüm olsaydı sıraladığımız sorunları yüzyıl öncesinde çözmüş olurlardı. Yüzyıldır uygulanan yol ve yöntemler çözümsüzlüğü derinleştirmiş, çalınan emeklerimiz, kaybedilen değerlerimizle siyasal ve sosyal travmaların yaşanmasına neden olunmuştur. Katliam ve soykırımlarla onlarca halk, onlarca inanç ve kültürün ortadan kaldırılmasıyla Mezopotamya- Anadolu renksiz, kimliksiz ve kişiliksiz bırakılmak istenmiştir. Savaşın ve savaşçıl politikaların neden olduğu derin bir siyasal ve ekonomik kriz yaşanmaktadır. Buradan çıkış tekçi zihniyette ısrarda, savaş ve savaş politikalarında değildir. Siyasal,  ekonomik krizden çıkış toplumun ve doğanın çokluğun ve çeşitliğin fonksiyonu olduğu gerçeğini kabul etmekten geçmektedir. Özgün ve özerk yapıların çokluk içindeki birliği esasına dayalı insan toplumsallığını savunmak demokrasi hareketlerinin olmazsa olmazı olmalıdır.

     Devletçi, iktidarcı sistemin doğamızı, toplumsallığımızı tüketen zihniyetine karşı tüm demokratik kamuoyunu geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

Herkesi barışı örmeye, demokrasiyi ve özgürlüklerimizi örgütlemeye çağırıyoruz!

 

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑