Avrupa

Published on Aralık 2nd, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

HDK Avrupa Kongresi “Yeniden İnşa”yı tartışıyor

4 Şubat 2017’de Avrupa’nın pek çok ülkesinden delegenin katılımıyla kurulan Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Frankfurt’ta 1. Olağan Kongresini gerçekleştirmek üzere toplandı. HDK Avrupa’nın ana bileşenlerinden Kürt Hareketinin Avrupa örgütlenmesi olan KCDK-E kongreden önce yaptığı açıklamayla “yeni dönemde HDK çalışmaları içerisinde olmayacaklarını, yeni bir kararlaşma anına kadar bileşen hukukunu dondurduklarını” açıklayarak kongreye katılmayacaklarını duyurmuştu.

Çalışmalarını kuruluş öncesi dahil 2 yılı aşkın süredir devam ettiren HDK Avrupa örgütlenmesi 1. Olağan Kongresinde bir “yeniden yapılanma” durumuyla yüzyüze kaldı. Bir süredir HDK-A’nın iç kamuoyunda devam eden yeniden yapılanma tartışmaları, Kongre’de ortaya çıkan durumla birlikte ana gündem haline geldi.


Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 200’ü aşkın delegenin katıldığı Kongre’nin ana gündemi KCDK-E’nin çekilmesiyle somut hale gelen örgütsel durum ve yapılanma sorunları oldu. 1 Aralık’ta başlayan ve bugün de devam edecek olan HDK-A 1. Olağan Kongrenin katılımcılarının tamamı HDK-A örgütlenmesine olan ihtiyacın zayıflamak şöyle dursun artarak devam ettiğini vurgularken Kürt Halkının iradesinin olmadığı bir HDK’nin de eksik olacağını belirtti.

Dün gün boyu yapılan görüşmelerde karşılaşılan bu durumun nasıl aşılabileceğine ilişkin tartışmalar yürütüldü ve somut karar Kongrenin ikinci gününe bırakıldı.

(devamı gelecek)

AF Haber Merkezi

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑