İsviçre

Published on Kasım 19th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

HDK Basel Kadın Meclisi’nden M. Salih Coşkun’a kadına yönelik psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddetten ceza

HDK Basel Kadın Meclisi, hakkında “kadına yönelik şiddet beyanı” bulunan Mehmet Salih Coşkun’la ilgili soruşturmasını tamamlayarak kararını açıkladı ve “kadına yönelik ekonomik, psikolojik, cinsel şiddet uygulamak”tan suçlu bularak Coşkun hakkında ihraç ve teşhir kararı aldı.

28 Ağustos 2018 tarihinde Mehmet Salih Coşkun hakkında yapılan şahsi başvuru sonucu HDK Basel Kadın Meclisi bir soruşturma başlatmış, Adalet ve Eşitlik Komisyonu’nu ilgili kişiler ve tanıklarla görüşerek soruşturmayı tamamlama görevini vermişti.


Mehmet Salih Coşkun

HDK Basel Kadın Meclisi yayınladıkları teşhir metninde, HDK Avrupa’nın “kadına yönelik şiddet, taciz, istismar konularında soruşturmanın başlatılması için kadının beyanı esastır” anlayışı çerçevesinde başlatılan soruşturmada, hakkında (birden çok kadının) beyanı olan Mehmet Salih Coşkun’un Komisyonun tüm ısrarına karşın “Siz kim oluyorsunuz?”, “Size ifade vermem!” diyerek ifade vermeyi reddettiğini ve soruşturmayı tanımadığını belirtiyor.

Bir önceki dönem HDK Basel Eş Sözcülüğünü yürüten Coşkun halen HDK İsviçre Meclisi üyesi olduğu için HDK Avrupa tüzüğü çerçevesinde soruşturmaya devam edilmiş ve yapılan görüşmelerin ardından Adalet ve Eşitlik Komisyonu Coşkun hakkında “beş kadına karşı psikolojik şiddet, duygusal şiddet/istismar, 1. Kadına cinsel ve ekonomik şiddet uyguladığı” gerekçesiyle “ “M. Salih Coşkun’un HDK-İsviçre ve HDK-Basel içindeki çalışmalarına son verilmesine, 1. Kadın arkadaştan aldığı borcunu(1250 Euro ve 750 Sterlin) en kısa sürede ödemesine ve devrimci-demokrat kamuoyuna teşhir edilmesine” oybirliğiyle karar vermiş ve bu karar HDK Basel Kadın Meclisi’nde de oy birliğiyle kabul edilmiştir.

AF Haber Merkezi

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑