fbpx

Kürdistan

Published on Temmuz 20th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

HDP: 8’inci yılında Rojava Devrimi’ni selamlıyoruz

HDP, Rojava Devrimi’nin dünya halklarına umut olduğunu belirterek, ‘Suriye ve Ortadoğu’da demokratik ve eşit bir arada yaşama modelini inşa etme mücadelesini geliştirdi’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Rojava Devrimi’nin 8’inci yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Rojava Devrimi’nin dünya halklarına umut olduğu belirtilen açıklamada, “2011 yılında başlayan Suriye iç savaşında Kuzey Suriye halkları, IŞİD ve El Kaide türevi çetelere, aynı zamanda Esad rejimine karşı 19 Temmuz 2012’de kendi kaderini tayin edeceği üçüncü bir yolun temellerini attı. Kobanê’de başlayan üçüncü yol inşası, Rojava Devrimi’ne dönüşerek, sadece Kürt halkı için değil, aynı zamanda Suriye’de yaşayan Arap, Türkmen, Ermeni ve Süryani halkları için de umut oldu. Böylelikle kendi halklarının celladı olan baskıcı rejimler, emperyal hevesler peşinde koşan bölge ülkeleri ve küresel güçlerin büyük bölüşüm ve paylaşım savaşı karşısında, coğrafyamızda farklı halkların ve inançların eşitlik, kadın özgürlük mücadelesinin umudu yeşerdi ve büyüdü” ifadelerine yer verildi.

‘KADINLARIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ’

İşgal girişimlerine ve demografik yapının değiştirilmesine karşı Kuzey Suriye halklarının iradelerine sahip çıktığı vurgulanan açıklamada, “Suriye ve Ortadoğu’da demokratik ve eşit bir arada yaşama modelini inşa etme mücadelesini geliştirdi. Kuzey Suriye’de yaşanan toplumsal dönüşüm, orada yaşayan farklı halkların ve inançların, özgür ve demokratik bir gelecek inşa etme çabalarının önemi, aradan geçen 8 yılda tekrar tekrar görüldü. 8’inci yılında, kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesinin de bir ışığı olan Rojava Devrimi’ni selamlıyoruz. 19 Temmuz 2012’de Kobanê’de başlayan Rojava Devrimi, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına ve tüm dünya halklarına kutlu olsun.”

Kaynak : Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑