İnsan Hakları

Published on Haziran 19th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları hakkında ‘açlık grevi’ fezlekesi!

İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sürecinde katıldığı etkinlikler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle HDP’li Tülay Hatimoğulları hakkında “örgüt propagandası yapmak” ile “suçu ve suçluyu övme” iddialarıyla fezleke hazırlandı.  

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi kısa zamanda tüm cezaevlerine ve birçok ülkeye yayıldı. 30 tutsak eylemini ölüm orucuna dönüştürürken, 8 yılın ardından avukatları ile görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 26 Mayıs’ta kamuoyu ile paylaşılan çağrısının ardından açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı.  


Bu süreçte çocuklarının sesini duyurmak ve taleplerin kabul edilmesi için sokaklarda ve cezaevleri önünde eylem yapan tutsak anneleri ve yakınlarına destek veren HDP’li vekiller hakkında fezleke hazırlanıp Meclis’e gönderildi. 

Sosyal medya paylaşımı suç sayıldı! 

Hakkında fezleke hazırlanan vekillerden biri de HDP Adana Milletvekilli Tülay Hatimoğulları. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Tülay hakkında hazırlanan fezlekede, “Leyla Güven’in başlattığı açlık grevini desteklemek amacıyla HDP Mersin il binasında açlık grevi eylemi gerçekleştirdiği, Mersin il Emniyet Müdürlüğünce gerçekleştirilen soruşturma işlemlerinde açlık grevine iştirak eden 10 şahsın gözaltına alındığı, yapılan gözaltıları protesto etmek, il binasında açlık grevi yaptıkları bu eylemlerin sosyal medya hesaplarında paylaştıkları bu suretle atılı ‘terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarını işledikleri bildirilmiştir” denildi.   

‘Çifte standart bir hukuk işliyor’  

Hakkında hazırlanan fezlekeyi ve iddiaları değerlendiren Tülay, “Bu ülkenin hukuku çifte standart bir hukuk. Herkes açık bir şekilde görüyor ki hiçbir şekilde bir şeyin üzerini örtme, kâğıdına, evrakına uydurma gibi bir dertleri de yok. Hakkında fezleke hazırlanan vekillerden biri de benim.  Sebebi de açlık grevlerine destek vermek. Sevgili Leyla Güven, Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması için bedenini açlığa yatırdı. Binlerce insan da Leyla Güven’e destek oldu. Geldiğimiz sonuca baktığımız zaman şimdilik kısmen de olsa tecrit kalktı. Bu talep direniş ile başarılı oldu. Oldukça demokratik bir eylemsellik süreciydi.  Bu eylemsellik sürecinde davalar hemen hazırlanıyor” diye belirtti.   

3 vekil hakkında fezleke hazırlanmıştı 

Öte yandan Leyla Güven hakkında ve açlık grevlerine destek olmak için HDP Diyarbakır il binasında süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç hakkında da fezleke hazırlanmıştı.  

Dilan Babat / Jinnews

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑