Türkiye

Published on Aralık 29th, 2016 | by Avrupa 5

0

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul partisinin binalarına yönelik saldırıları meclise taşıdı

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul HDP’ye yönelik faşist saldırıları TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırmak üzere soru önergesi verdi.

Kayseri’de askerleri taşıyan otobüse gerçekleşen bombalı saldırıyla 14 askerin yaşamını yitirmesinden sonra birçok merkezde HDP binalarına saldırı yapıldı. Kayseri başta olmak üzere İstanbul, Çanakkale, İzmir, Ankara, Adana ve diğer pek çok yerde HDP binaları kurşunlandı, ateşe verildi.


Bu süreçte HDP ve DBP üye ve yöneticilerine düzenlenen gözaltı ve tutuklamalara dair HDP’li Toğrul şu soruları sordu;

İstanbul Beşiktaş ve Kayseri’deki patlamalardan sonra şahsınız tarafından ‘İntikam’ mevcutCumhurbaşkanı tarafından ‘Milli seferberlik’ çağrısı yapılması sonucunda olayların günah keçisi adeta HDP seçilerek, birçok il ve ilçe örgütlerimize saldırılar gerçekleşmiş ve partimizin yönetici ve çalışanlarına dair gözaltı ve tutuklama operasyonları başlatılmıştır.

İçişleri Bakanı olarak atmış olduğunuz savcılara talimat niteliğindeki, “Güvenlik güçlerinin birinci öncelikli işi bunu yapanlardan intikam almaktır, karada, havada, denizde, nerede olursa olsun. Geberip gittiğinizde arkanızdan ağlayacak hayırlı dua edecek kimseniz var mı? Hayır” twetlerini attıktan sonra düğmeye basılırcasına Türkiye genelinde birçok çalışanımız gözaltına alınmıştır. Türkiye geneli yapılan operasyonlar kapsamında Antep’te de birçok parti yöneticimiz ve çalışanımız gözaltına alınmış ve bir kısmı tutuklanmıştır.

1-     ‘İntikam’ sözcükleri sarf etmek ve ‘Milli seferberlik’ çağrıları yapmak yerine devlet bürokratları olarak hukuk içerisinde sorunları çözecek bir söyleme sahip olmanız daha doğru olmaz mı?

2-     Beşiktaş ve Kayseri saldırıları akabinde HDP’ye yönelik yaşanan saldırılar ve yapılan siyasi soykırım operasyonlarının tek elden bir gün içeresinde birçok kente gerçekleşmesi talimatı bakanlığınız tarafından mı verilmiştir?

3-     Beşiktaş ve Kayseri saldırılarından sonra kaç HDP yönetici ve çalışanı gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır? Beşiktaş ve Kayseri saldırılarından sonra kaç HDP İl ve İlçe binası yağmalanmıştır?

4-     Beşiktaş ve Kayseri saldırıları sonucunda Antep’te kaç kişi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır?”

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑