Türkiye

Published on Eylül 25th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDP’den Meclis’te Çiçek Otlu için basın toplantısı

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni ile milletvekilleri Dilşat Canbaz, Oya Ersoy ve Tülay Hatimoğulları, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun 27 Eylül’de görülecek duruşmasına ilişkin Meclis’te yaptığı basın toplantısınde, Otlu’nun serbest bırakılması istendi.
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni ile milletvekilleri Dilşat Canbaz, Oya Ersoy ve Tülay Hatimoğulları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun 27 Eylül’de Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görülecek duruşmasına ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.
Çepni’nin yaptığı açıklamada, “ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, 22 Ağustos’tan beri Sincan Hapishanesi’nde tutuklu bulunuyor. Otlu, 27 Eylül saat 13.00’da İstanbul Çağlayan Adliyesi 25. Ağır Ceza Mahkemesinde olacak. Otlu, sosyalist bir kadın olarak yürüttüğü demokrasi, sosyalizm ve özellikle de kadın özgürlük mücadelesi nedeniyle yargılanmaktadır” dedi.
Sosyalistlerin karşı karşıya kaldığı anti demokratik, baskıcı ve faşizan uygulamaların yeni olmadığını vurgulayan Çepni, “Ezen ezilen çelişkisinin var olduğu her durumda, tercihini ezilenlerden yana yapmış, sınıfsız bir dünya için, cinsel, sınıfsal ve ulusal sömürüye karşı sosyalist bir dünya özlemini örgütlemeye çalışan her sosyalist, egemen güçlerin hedefi olmuştur” diye belirtti.
Çepni konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bütün değerleri üreten milyonlarca emekçinin. bir avuç sermayedar tarafından, 3. havalimanında olduğu gibi, kölece çalıştırıldığı koşullarda, üretenlerin yönettiği bir dünya için mücadele etmek en onurlu ve meşru olanıdır. Çiçek Otlu, sömürü düzeninin mutlak olduğunu vaaz edenlerin, kadınların cins olarak sömürüsünü kutsayanların karşısında hayır diyerek direnen milyonları temsil etmektedir.
“Taşların bağlanıp karanlık güçlerin serbest bırakıldığı günlerde yaşıyoruz. Uygulama ve sonuçlarıyla, tutuklama, gözaltı, cezalar ve işinden ekmeğinden edilen insan sayısı açılarından 12 Eylül’e tur bindiren bir iktidarla karşı karşıyayız. En özet deyimle kendisi gibi düşünmeyen, icraatlarına onaya vermeyen herkesin vatan haini, komplocu, dış güç ilan edildiği bir yönetim anlayışıdır bu.
“Milyonlarca emekçi istikrarlı bir şekilde yoksullaşıyor, yaşam koşulları kötüleşiyor fakat, bir avuç sermayedarın, iktidarın sahibi ve yandaşlarının servetleri her gün büyüyorsa bu saltanatın sahiplerinin korkmaları normaldir. Milyonlarca emekçinin emeğinin sömürüsü üzerinden kurulan hiçbir saltanat ilelebet yaşayamaz çünkü. Bu toplumun demokratlarına, sosyalistlerine saldırının sebebi de burada yatmaktadır. Böylesine bir sömürü ve baskı rejimi ancak örgütsüz milyonlar varsa yönetilebilir. İşte Çiçek Otlu, HDP seçilmişleri, Belediye Eşbaşkanları ve daha binlerce muhalifin yaşadığı durum budur.
“Anayasal olarak kurulmuş bir partinin ve partinin programı kapsamında siyaset yapan bir Genel Başkanın, siyasi çalışmaları nedeniyle tutuklu olması tümüyle keyfidir. Çiçek Başkan da tümüyle bu nedenlerle tutukludur.
“Bizler HDP Vekilleri olarak bu saldırı konseptini çok yakından biliyor, yaşıyoruz. Çiçek Otlu’ da bileşenimiz olan Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkanıdır. Tıpkı Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş gibi hakkında yürütülen yargılama süreci tümüyle siyasidir.
“HDP ve tüm demokrasi güçleri olarak bu süreçte Çiçek Otlu’nun yanında olacağımızı, tüm tutuklu siyasetçilerimizin özgür kalması için de mücadele edeceğimizi belirtiyoruz.”
(etha)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑