fbpx

Halklar ve İnançlar

Published on Haziran 12th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

HDP’li Hüda Kaya’dan Diyanet’e: Bizim adımıza ahkam kesemezsiniz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şikayeti üzerine Ankara Barosu’na yönelik başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi.

‘Diyanet bizim adımıza ahkâm kesemez’

“Diyanet bizim adımıza ahkâm kesemez” diyen Kaya, “Diyanet, diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa hırsızlık için, çocuk tecavüzleri için konuşmalı. Kuran kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı” ifadesini kullandı.

Kaya, sözlerinin devamında Diyanet’in kendisini temsil etmediğini ve güven vermediğini ifade ederek şöyle konuştu: 

“Biz muhâfazakârız, biz aile kutsiyetine sahip çıkıyoruz diye kendinizi kutsalların sahibi gibi ilan edemezsiniz. AKP Genel Başkanının da LGBTİ+  için söylediği sözleri gidin internetten okuyun.

‘Diyanet işleri bir Müslüman olarak beni temsil etmiyor’

Diyanet İşleri bir Müslüman olarak beni temsil eden bir kurum değildir. Meşru değildir. Çocuklarımızın bile öğrettiği din derslerini aldırabilecek kadar güvene sahip değildir. Diyanet bizim adımıza ahkâm kesemez. Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa barolar da düşüncelerini söyleme hakkına sahiptir.

Mezhepçi, Emevici düşünceyi İslam adına bu topluma dayatma hakkına sahip değilsiniz. Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa hırsızlık için, çocuk tecavüzleri için konuşmalı. Kuran kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı. Yolsuzluklar için, haksız yere katledilen insanlar için konuşmalı. Kuran’da insani hakların temeli olan düşünce hakkı, özgürlük için konuşmalı. Tüm kötülükleri tek bir noktada yoğunlaştırması diyaneti meşru kılmaz.”

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİQ+ bireyleri hedef göstermesine karşı Ankara Barosu, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın İnsanlığın Bir Kesimini Nefretle Aşağılayıp Kitlelere Hedef Gösterdiği Konuşmasıyla İlgili Basın Açıklaması” başlıklı bir açıklama yapmıştı. Akabinde, Ankara Barosu hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmanın ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçu iddiasıyla başlatıldığını duyurmuştu.

Kaynak: SiyasiHaber

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑