Filistin

Published on Haziran 25th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

HDP’li Tülay Hatimoğulları’ndan Manama’da yapılacak konferansa boykot çağrısı

Bahrey’in başkenti Manama’da yapılacak konferansı boykot çağrısında bulunan HDP’li Tülay Hatimoğulları, bölgenin işbirlikçilerinin İsrail Siyonizm’iyle el ele verdiğini ve bu yolla Filistin halkının acılarını ve bağımsız Filistin yaratma düşüncelerini satın almaya çalıştıklarını vurguladı.    

ABD’nin “Yüzyılın Barış Anlaşması” olarak sunduğu; ancak Filistin halkının “Yüzyılın İşgali, utancı” olarak değerlendirdiği Bahreyn’in başkenti Manama’da yapılacak konferansa ilişkin Mülkiyeler Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Halkların Demokratik Partisi Adana Milletvekili Tülay Hatimoğullları, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi Gazeteci Hasan Tahravi, HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Bereket Kar ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ankara İl Eşbaşkanı Şükran Ercan katıldı.   


‘İNSANLAR SOKAKTA KONGREYİ PROTESTO EDİYOR’  

Açıklama öncesi söz alan Kar, Filistinlilerin başlattığı yürüyüşe karşı İsrail’in acımasız katliam girişimleri olduğuna dikkat çekti. Yeni yerleşim alanlarının işgalinin söz konusu olduğunu ifade eden Kar, Manama’da yapılacak konferansa ilişkin şunları söyledi: “Filistinliler bu konferansı boykot etti ve katılmayacak. Çağrıları, bütün Ortadoğu’daki devrimci kuruluşlara partilere yapıyoruz. Ne olur, hep beraber ortak duralım. Yüz yılın anlaşması sadece bizi değil bütün Ortadoğu halklarına karşı olan bir anlaşma ve bize ses olun. Filistin’de bütün her yerde insanlar sokakta ve bu yüzyıl anlaşmasını ve  kongreyi protesto ediyorlar.”   

‘PARA POLİTİKASIYLA ÇÖZÜLMEK İSTENİYOR’  

Daha sonra açıklamayı okuyan Tülay Hatimoğulları, bu konferansın temel amacının, Filistin sorununu tabiri caizse para politikasıyla çözmek olduğunu söyledi. İsrail’in de yer alacağı bu konferansa iş dünyasından insanların da katılım sağlayacağını aktaran Hatimoğulları, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas bu konferansa katılmayacaklarını defalarca tekrarladı. Ve Arap ülkelerine bu organizasyona katılmamaları hususunda çağrıda bulundu. ‘Yüzyılın Anlaşması’nı Filistin’e vurulan bir tokat’ olarak niteledi” dedi.   

‘FİLİSTİNLİLER SÜRGÜNE MAHKUM EDİLECEK’  

Filistin sorununun siyasi bir sorun olduğunu dile getiren Hatimoğulları, bölgenin işbirlikçilerinin İsrail Siyonizm’iyle el ele verdiğini ve bu yolla Filistin halkının acılarını, topraklarına özlemlerini, bağımsız Filistin yaratma düşüncelerini satın almaya çalıştıklarını vurguladı. Bu durumun asla kabul edilemeyeceğini dile getiren Hatimoğulları, şöyle konuştu: “’Yüzyılın Anlaşması’ diye ortaya attıkları şey Filistin’i yeniden işgal anlaşmasıdır. Bu anlaşmayla Filistin ayrı bir egemen devlet olmaktan çıkarılıyor. Anlaşma, Kudüs’ü tamamen İsrail toprağı addediyor. Kudüs’ün küçük bir köyünü (Ebu Dis Köyü) sözde Filistin’in başkenti olarak bırakacaklarmış. Batı Şeria’nın bir bölümü ilhak edilecek. Filistinli mültecilerin uluslararası yasalar gereği sahip oldukları geri dönüş hakları iptal edilecek. Yani İsrail vahşeti yüzünden göç etmek zorunda kalanların hem kendileri hem çocukları ilelebet sürgünde yaşamaya mahkûm edilecek.”   

KONFERANSA BOYKOT ÇAĞRISI  

İsrail Siyonizm’inin tüm baskıları ve işgali devam ederken, Filistin’in özgürlük ruhunu satın almayı teklif eden bu konferansın yapılmasının yanlış olduğuna dikkat çeken Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Filistin devletinin içinde olmadığı, protesto ettiği bir oluşum Filistin hakkında karar veremez. Buradan konferansa katılım sağlamayı düşünen Arap hükümetlerine, iş insanlarına, sivil toplum kuruluşlarına Manama Konferansına katılım göstermemeleri hususunda çağrımızı yineliyoruz.” Filistin halkının, demokratik güçlerin ortak olmadığı ortamdan çözüm çıkmayacağını ifade eden Hatimoğulları, Filistin sorununun işgalci yöntemlerle değil demokratik yöntemlerle ve onurlu bir barışla çözülebileceğini vurguladı. Hatimoğulları, mazlum Filistin halkının haklı ve meşru mücadelesinin yanında olduklarını sözlerine ekledi.     

‘KATLİAMA KARŞI YANINIZDAYIZ’

Açıklamanın ardından söz alan DBP Ankara İl Eşbaşkanı Şükran Ercan, “Aslında yüz yılın katliamların anlaşmalardır. Bu katliamları en yakından taşıyan haklar olarak bugün bu katliama karşı da yanındayız” dedi.    Filistinli gazeteci ve FHCK üyesi Hasan Tahravi da Filistinliler olarak çok öncesinde aynı acıları yaşadıklarını hatırlatarak, “Şimdi yüzyıl anlaşmasıyla ortaya çıkan anlaşmalardan hiç uzak olmadık. Hepsi de Ortadoğu halklarını hedef alan anlaşmalardır. Filistin’i tamamen parçalayıp İsrail’i bu bölgede egemen kılmaktır” diye konuştu.   

‘KONGRENİN DETAYLARINI BİLMİYORUZ’  

Projenin aslında yeni bir proje olmadığını, yöntem acısından farklılıkları olsa da daha önce de bu tür projelere maruz kaldıklarını anımsatan Tahravi, sözlerine şöyle devam etti: “Daha önceki projelerde mutlak suretle Filistinli bazı güçlerde desteklemek güçler arandı Oslo da olduğu gibi; fakat bu projede bu yönde hiç gereksinim duyulmadı ve Filistinlilerin dışında toplanan kongrede kararlar alınarak oldubittiye getirilerek, Filistinlilere dayatılacak. Biz Filistinliler dâhil bu kongrenin bütün detaylarını bilmiyoruz. 650 bin işgalci İsrail bulunmaktadır. Bu anlaşmayla bu sayı bir buçuk milyona varacaktır. Bugün İsrail’in sınırları içerisinde çoksa sayıda Filistinli yaşamakta.”   

DAYANIŞMA ÇAĞRISI  

Filistinliler olarak asrın anlaşması olarak tabir ettikleri anlaşmaya karşı üzerlerine düşeni yaptıklarını ve boykot çağrısında bulunduklarını belirten Tahravi, dünyadaki ve bölgedeki tüm demokratik güçleri kendileriyle dayanışmaya çağırdı. Kaynak: mezopotamyaajansi.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑