fbpx

Türkiye

Published on Nisan 4th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Helin Bölek’in cenazesine polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı

Ölüm Orucunun 288. gününde hayatını kaybeden Grup Yorum Üyesi Helin Bölek için düzenlenen cenaze törenine polis müdahale etti. Müdahale sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Konser yasakları ve İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskınların sona ermesi, üyelerin arananlar listesinden çıkarılması ve adil yargılanma talepleriyle yaptığı ölüm orucunun 288. günüde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in cenazesinin kaldırılacağı İdil Kültür Merkezi önünde ve cenazenin defnedileceği Feriköy Mezarlığında toplananlara polis müdahale etti. Halkın Hukuk Bürosu, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Bölek için yapılmak istenen cenaze töreni ve anma programına izin vermeyen polis, İdil Kültür Merkezi ve Cem Evi’ne giden yolları kapatarak girişleri engelledi. Polis müdahalesi sonucunda İdil Kültür Merkezi çalışanlarını gözaltına aldığı öğrenilirken, cenaze aracı ve Bölek’in ailesini taşıyan aracın şoförünün de gözaltına alındığı öğrenildi.

Polis engelinin ardından cenaze defnedilmek üzere doğrudan Feriköy Mezarlığına götürüldü. Polis, Ferköy Mezarlığında toplanan kitleye gaz atarak müdahale etti. Mezarlığa girişleri engelleyen polis gelenlerin girmesine izin vermedi. Müdahalenin ardından aile cenazeyi defnetti.

Halkın Hukuk Bürosu, Helin Bölek’in Okmeydanı’nda defnedilmeyi vasiyet ettiğini belirterek, “Gömülme hakkını vasiyet doğrultusunda sağlamak devletin görevidir” dedi. 

Siyasi Haber

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑