Almanya

Published on Eylül 24th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Hiçbir İnsan İllegal Değildir”

Mannheim şehrinde mülteciler ve göçmenlerle dayanışmak için bir miting ve yürüyüş yapıldı.

Ali Çarman (Mannheim)
Ağustos ayında bu yana Almanya’nın onlarca şehrinde SEEBRÜCE (Deniz Köprüsü) tarafından AB’nin insanların ölümüne göz yuman mülteci politikalarına karşı eylemler gerçekleşti.
İşte bunlardan birisi de ikinci kez Mannheim şehrinde mülteciler ve göçmenlerle dayanışmak için bir miting ve yürüyüş yapıldı.
Portakal rengini kendisine bayrak eden Deniz Köprüsü örgütlenmesi onlarca kurum ve kişinin birleşmesi ile oluştu ve artık bütün Almanya’da insan yaşamını koruma/kollama bakımında tanınır oldu.
Alter Messplatz meydanında saat 13 başlayan mitinge bin kişi katıldı. Yürüyüşü düzenleyenler adına sahneden yapılan konuşmada; Sadece yaşamak için buralara ulaşmak isteyen insanlar için Aknediz ölüm yolu olmaya devam ediyor. Bizlerin kendi olanaklarımızla insan kurtarma çabalarımız görülmediği gibi suç sayılmaya çalışılıyor. İnsan kurtarmak neden suç olsun ki! Hep birlikte insanların yaşaması için suç işlemeye devam edeceğiz denildi.
Portakal renkli bayrak, tişort ve pankartların dikkat çektiği miting alanındaki konuşmaların ardında şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi. Dayanışma ve kurtarmaya ilişkin atılan sloganlar şehrin en kalabalık yerine gelindiğinde çevreden alkışlarla desteklendi. Eylemde iki yıl önce Bodrum’da önce cansız bedeni kıyıya vuran Süriyeli Aylan Kurdi unutulmadı. Bir öğretmen kendisinin çizdiği Aylan Kurdi dövizini elinde düşürmedi.
Türkiye’li göçmen örgütlerinden yalnız DİDF Mannheim üyeriyle birlikte eylemde yerini alarak dayanışmanın, yaşam kurtarmanın insani görev olduğuna dikkat çekti.
Irkçılığa karşı sloganların da atıldığı yürüyüş kolu Mannheim Üniversitesi bahçesinde kurulan sahnede yapılan konuşmalar ile son buldu.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑