Hollanda

Published on Ekim 1st, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Hollanda devletinin Türkiye’de mal varlığı araştırmaları yasal

Yurt dışında mal varlığı olan Türkiyelilerin, 15 yıla kadar aldığı ek sosyal ödenekleri geri ödeme riski bulunuyor.

Merkezi Utrecht’te bulunan Hollanda Danıştayı, Türkiye hükümetine başvurmadan yaptırılan mal varlığı araştırmalarında elde edilen bilgi ve belgelerin kullanılmasının yasal olduğuna hükmetti.

Danıştay, yurt dışı mal varlıkları hakkında yapılan araştırmaların Hollanda yasalarına göre uygulandığını belirterek kişilerin özel hayatlarının ihlal edilmediği yönünde karar verdi. Davanın avukatı Hollanda Türkiyeli Hukukçular Birliği Başkanı avukat Ejder Köse, mahkeme önünde AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın beklenmedik ve çok üzücü bir karar olduğunu söyledi. Türkiye toplumuna geçmiş olsun dileğinde bulunan Köse, “Bu davayı, özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacağız. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. Maddesi özel hayatın korunması ile ilgili olarak çok sabit bir antlaşmadır. AİHM’de Türk hukukuna göre hukuksuz olarak elde edilen bilgi ve belgelerin AİHS’ye aykırı olduğunu savunacağız.” dedi.

Türkiye’de yapılan mal varlığı araştırmaları ile Türk makamları ve yetkililere büyük görev düştüğünü savunan Köse, “Türk kurumları ve yetkilileri bu bilgi ve belgeleri vermediği takdirde burada yapabilecekleri hiçbir şey yok. Biz hukukçular olarak AİHM’ye başvurumuzu yapacağız. Fakat kanımca burada yapılması gereken özellikle önemli konulardan birisi de Türk yetkililerin bu hususla ilgili önlem almaları gerekir diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Hollanda makamlarının ek sosyal ödenek alan 65 yaş üstü emekli Türk vatandaşlarının yurt dışındaki mal varlıklarını araştırmada son yıllarda yasal olmayan yollara başvurmasıyla ilgili 5 yıl önce dava açılmıştı. Daha önce alt mahkemelerin Türkiyeliler aleyhine karar vermesi sonucu dava yüksek mahkemeye taşınmıştı. Araştırmalar sonucunda yurt dışında mal varlığı olan Türkiyelilerin, 15 yıla kadar aldığı ek sosyal ödenekleri geri ödeme riski bulunuyor. Kaynak: Hollanda basını


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑