fbpx

Almanya

Published on Ocak 21st, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Hüda Kaya ile halk toplantısı

AGİF’e bağlı AJK Ulm’un düzenlediği söyleşiye konuşmacı olarak HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya katıldı. -FOTO GALERİLİ-

AF (Ulm)

Almanya Göçmen işçiler Federaysonu’na (AGİF) bağlı  Ulm İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V.)  30. yıl kuruluş  etkinlikleri dahilinde,  “Türkiye’de siyasal gelişmeler ve HDP’nin rolü” konulu panel düzenledi.  HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın  konuşmacı olarak katıldığı panel yoğun ilgi gördü.

Moderatörlüğünü AJK e.V. üyesi Cem Toprak’ın yaptığı panel, 13. yılında katledilen Ermeni gazeteci, aydın Hrant Dink’i anarak ve O’nun şahsında katliamlarda yaşamını  tüm yitirilenler  anısına saygı duruşuyla başladı. 

            AGİF’e bağlı  AJK e.V.’nin  30 yıldır Ulm ve çevresinde  göçmen işçi ve emekçilerin  sosyal ve siyasal haklarının eşitliği amacıyla tüm ırkçı ve ayrımcı yasalara karşı mücadele ettiğini söyleyen  Toprak, HDP’nin kurulduğu ve birleşik mücadeledeki önemi bakımından HDP’yi desteklediklerini belirtti. Toprak, bugün Türkiyedeki siyasal durumu ve bu süreçte HDP’nin rolünü  birlikte konuşmak anlamak amacıyla, HDP istanbul milletvekilimiz  Hüda Kaya’yı davet ettik” diyerek sözü milletvekili Hüda Kaya’ya bıraktı.

Milletvekili Hüda Kaya katılanları selamlayarak başladığı konuşmasında, Hrant Dink’i anarak  sözlerine devam etti. “Siyasallaşan islam, iktidarlaşarak bugün her yerde daha da gericileşti” diyen Kaya, “Geldiğimiz durumda eş başkanlarımızdan milletvekillerimize, belediye eş başklanlarımızdan  tüm seçilmiş HDP yöneticilerine ve üyelerimize kadar bugünkü iktidar tutuklama, görevden alma, soruşturma yürüterek mücadelemizi ve örgütümüzü tasfiye etmeye çalıştı, umudun kırılmaya çalışıldığı ortamda 24 Haziran  belediye seçimlerinde AKP’ye  karşı belediyelerin kazanılması  umudu büyüttü” dedi.

“Bugünkü müslüman ülkelerin yüzde 95’i müslüman değildir, emevice  anlayış ve yönetime sahiptirler.  Bunlar bütün tarihsel baskıların, gericiliklerin güncele yansıyan halleridir” diyen milletvekili, “Farklı anlayışların birarada olmasını hazmedemeyen bu zihniyet, bizlerden korkuyorlar. Korkuyorlar çünkü kendilerine oy verenlerin bile oylarını alacak durumda değiller. Kadınların birarada durması bunları çıldırtıyor, 8 Mart ve 25 Kasımlarda özellikle korkuyorlar kadınlardan” dedi.

Yoğun katılımın olduğu panelde, ilgiyle dinlenen Milletvekili Hüda Kaya’ya katılımcılar tarafından sorular soruldu.  Sorularda içeriğinden dolayı, daha çok HDP ve HDP’ye  yönelik saldırılara cevap veren Kaya, “HDP’yi eksikleri ve yetmezliklerinin olduğu, fakat bunları tartışan, farklılıklarımızı gözeten, umutları olan, adalet arayan , kansız bir ülke özlemi duyan bir HDP oluşumuyla biraradayız. Bu süreçte örgütlenecek kongrelerde amacın  süreçten dersler çıkararak, HDP’yi tüm kesimlere ulaştırmaktır amacımızdır” dedi.

“ADHF, AGEP, ATİF, KON-MED, Cultura, SYKP üyeleri ile gazeteci Hayko Bağdat’ın  katıldığı etkinlik, Hüda Kaya’nın kendi kitapları imzalamasıyla son buldu.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑