fbpx

Türkiye

Published on Mayıs 8th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

İbrahim Gökçek’in cenazesi için toplananlara polis müdahalesi: Gözaltılar var

İbrahim Gökçek’in cenazesi için Gazi Mahallesi’nde bir araya gelenlere yönelik polis müdahalesi yaşandı, 4 kişi gözaltına alındı.

Hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in naaşının defin için Kayseri’ye götürülmek istenmesi öncesinde Gazi Cemevi’nde düzenlenmek istenen tören polislerce engelleniyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren mahalleyi abluka altına alan polisler, gece cemevinde nöbet tutunlar ve Gökçek ailesinin dışında kimsenin yurttaşların Cemevi’ne girmesine izin vermedi. 

GAZ BOMBALARI İLE MÜDAHALE 

Mahalle aralarında toplanıp cemevine girmek isteyen Grup Yorum sevenleri ise, polisler müdahalesine maruz kaldı. Polisin gaz bombaları ile müdahale ettiği gruplar slogan atarak tepkilerini gösterdi. Yapılan müdahalelerde 4 kişi gözaltına alındı. 

Törene katılmak üzere Cemevi’ne gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya ile sanatçı Pınar Aydınlar’ın da aralarından bulunduğu bir heyet polislerle görüştü. Heyet polis amirine Cemevi’ne girmek isteyen yurttaşların girişine izin verilmesini, yapılacak törenin ardından cenazenin yola çıkarılacağını ifade etti. 

POLİS AMİRİ SALGINI ÖNE SÜRDÜ

Polis amiri ise törenin dün yapıldığını ve koronavirüs tedbirleri kapsamında fiziki mesafenin korunması gerekçesiyle girişlere izin verilmeyeceğini söyledi. 

CEMEVİNDEKİLERE MÜDAHALE

Görüşmeler sonuçsuz kalırken, Gazi Cemevi’nde tören düzenlenmek isteyen kitleye polisler plastik mermi ve gaz bombalarıyla müdahale etti. 

Artı Gerçek

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑