fbpx

Ortadoğu

Published on Nisan 26th, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

İdlib’de ortak devriye gerilimi: 2 ölü

Rusya ile Türkiye’nin İdlib’de yapmak istediği ortak devriye, bölgedeki silahlı gruplar ve siviller tarafından yine protestoyla karşılandı. Türk askerinin açtığı ateş sonucu 2 kişinin öldüğü belirtildi

Türkiye ile Rusya arasında İdlib’de atılmak istenen ortak devriye bölgedeki tansiyonu yine yükseltti. M4 karayolundaki ortak devriyeye izin vermeyeceklerini belirten bölgedeki selefi gruplar, sivillerle birlikte yollara barikkat kurdu.

Türk askeri bu sabah da İdlib’in doğusundaki Neyrab’da M4 Karayolu üzerindeki barikatları kaldırmak istedi. Silahlı kişilerin de aralarında olduğu siviller, buna yine izin vermeyerek protesto eylemi yaptı.

Gaz bombaları ve silahlar kullanıldı

Bölgedeki yerel kaynaklar, Türk askerinin eylemcilere gaz bombaları ile müdahale ettiğini, eylemcilerin de Türk zırhlı araçlarına taşlarla karşılık verdiğini kaydetti. Kaynaklar, askerlerin daha sonra zırhlı araçlar içinden El-İltisam bölgesinde ateş açtığını bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre açılan ateş sonucu kimliği belirlenemeyen iki kişi yaşamını yitirdi. Yerel kaynaklar da 2 kişinin öldüğünü ve birkaç yaralının olduğunu bildirdi.

Anlaşma imzalanmıştı

Türkiye ile Rusya arasında 6 Mart’ta imzalanan mutabakat kapsamında Halep ile Lazkiye (M4) karayolunda devriye atılması bekleniyordu. Ancak bölgede bulunan Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ve diğer El Kaide çıkışlı gruplar, ortak devriyeye izin vermeyeceklerini açıklamıştı. Atılmak istenen ortak devriyeler, bu engel nedeniyle atılamamıştı. Türkiye, engelin kaldırılması için adımlar atsa da bu çabalar henüz sonuç vermedi.

Kaynak: Yeni Yaşam


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑