fbpx

Ekoloji

Published on Kasım 30th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

İklim için alanları doldurdular

Tüm dünyada olduğu gibi, Ulm’da da dün gerçekleştirilen “Geleceğimiz için 4. Küresel İklim Grevi”ne 3 bin kişi katıldı. -FOTO GALERİLİ-

AF (Ulm)

            Dün, 29 Eylül’de dördüncüsü gerçekleştirilen “Fridays for Future” (Gelecek için Cumalar) gösterisine Ulm’da da binlerce kişi katıldı. Tertip komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, çoğunluğu öğrencilerden oluşan 3 bine yakın kişi Ulm’daki miting ve yürüyüşe katıldı.

“İklimi değil, sistemi değiştirelim” açıklamasında bulunan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) taraftarları tarafından taşınan dövizlerde, iklimin kapitalistler tarafından tahrip edildiği vurgulanırken, “Kapitalizmde gelecek yok, yaşanabilir bir dünya için mücadeleye” sloganları ön plana çıktı.

            AGİF, SKB, DKTM taraftarları da gösteride yer aldılar. Onlarca kurum, kuruluş, parti ve sendikadan taraftarlar eylemde yerini aldı. MLPD, Rebell, InterBündnis kendi flamalarıyla gösteriye katılırken, ADHF, KON-MED, SYKP, AGİF, SKB ile birlikte ortak kortej oluşturarak, Sendika Binası’nın bulunduğu alanda toplanıp, kısa yürüyüşten sonra eylem alanına birlikte girdiler.

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı

2 Aralık’ta İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı öncesi 157 ülkede, 2 binden fazla kentte çevreciler iklim değişikliğine karşı önlem alınmasında yetersiz kaldıkları gerekçesiyle hükümetleri protesto etti.

Almanya’daki gösterilere 600 binden fazla bir katılım oldu. Almanya’daki iklim aktivistlerinin talepleri arasında fosil yakıt sübvansiyonlarına son verilmesi, kömür santrallerinin dörtte birinin kapatılması ve 2035 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkenin enerji ihtiyacının tamamını karşılayabilir hale getirilmesi bulunuyor.

24 Mayıs’ta gerçekleştirilen “2. Küresel İklim Eylemi” için de 120 ülkede, bin 500’den fazla şehir ve kasabada iklim grevine çıkılmıştı. 3. eyleme çok daha fazla kurum, kuruluş, parti, sendika, örgüt ve kişiler tarafından çağrı yapıldı. 20 Eylül’de tüm dünyada gerçekleştirilen 3. Küresel İklim Grevi’ne, onlarca ülke ve yüzlerce şehirde milyonlar katılmıştı.Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑