fbpx

sağlık

Published on Haziran 27th, 2020 | by Avrupa Forum 12

0

İlaç devinden büyük tazminat

Alman ilaç devi Bayer, glifosat içeren tarım ilacı Round’Up için ABD’de dava açan tüketicilerle anlaşma imzaladı. Şirket, toplam 10 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Roundup’un lenfomaya neden olduğunu ve Monsanto’nun tüketicileri risk konusunda yeterince uyarmadığını iddia eden kanser hastalarının yıllarca süren davalarından sonra Bayer, glifosat içeren tarım ilacı Round’Up hakkında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendilerine dava açan tüketicilerle anlaşma imzaladı.

Buna göre şirket, toplam 10 milyar dolar tazminat ödeyecek.


2018’de agrokimyasal dev Monsanto’yu satın alan Alman merkezli Bayer, duyuruyu önceki gün yaptı.

Şirket, bu anlaşma sayesinde yaklaşık 125 bin tüketici ile anlaşmaya varıldığını ve davaların yaklaşık yüzde 75’inin son bulduğunu duyurdu.

Basın açıklamasında, anlaşmazlıklara son vermek için söz konusu tüketicilere 8,8 ila 9,6 milyar dolar ödeneceği belirtildi. Ayrıca 1,25 milyar dolar da daha sonra açılabilecek davalar için ayrıldı.

Eski NFL oyuncusu Merril Hoge, Roundup’ın kansere neden olduğunu söyleyen 18 bin 400 davacıdan biri.

Federal veya eyalet mahkemelerinde açılan binlerce davadan sadece üçü mahkemeye çıktı: Kanser hastaları Dewayne Johnson, Edwin Hardeman ve Alva ve Alberta Pilliod.

Bu davaların her birinde jüri üyeleri, Roundup’ın davacıların kanser olmasında önemli bir katkıda bulunan faktör olduğunu söyleyerek davacıların yanında yer aldılar.

Ve her davada, jüri üyeleri davacılara on milyonlarca dolar verdi.

Roundup’a gelince, Bayer ot öldürücüyü satmaya devam edeceğini söyledi çünkü yönlendirildiği gibi kullanıldığında güvenli olduğu iddia ediyor.

Hodgkin olmayan lenfoma hastaları, 2015 Dünya Sağlık Örgütü raporunda Roundup’ın temel bileşeni olan glifosatın kansere neden olabileceği öne sürüldükten sonra Monsanto’ya dava açmaya başlamışlardı.

DSÖ, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından hazırlanan rapor glifosatın “muhtemelen insanlar için kanserojen” olduğunu açıkladı.

Eleştirmenler, Monsanto’nun Çevre Koruma Ajansı gibi düzenleyicilerle aşırı yakın bir ilişkisi olup olmadığını sorguluyor.

CNN’nin 2017’de yaptığı haberde 2015 yılında bir e-postasında iletişimde bir Monsanto yöneticisi, bir EPA (Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı) yetkilisinin o sırada başka bir ajansın glifosat incelemesini durdurmaya yardım etmeyi teklif ettiğini ve “Bunu incelemeyi öldürebilirsem madalya almam gerekir” dediğini yazmıştı.

Kaynak: CNN

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑