fbpx

Fransa

Published on Mayıs 4th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

İlk Covid-19 vakası resmi tarihten bir ay önce

Fransa’da ilk yeni tip korona virüsü vakasının 27 Aralık’ta görüldüğü ortaya çıktı. Bu bulgu Paris’e bitişik Seine-St Denis ilinin Bondy kasabasındaki Jean-Verdier hastanesinde elde edildi. Hem Jean-Verdier hastanesinin hem de Bobigny’deki Avicenne (İbni Sina) hastanesinin yoğun bakım şefi olan Prof. Yves Cohen durumun eski bir hastalarına tekrar test yapılmasıyla ortaya çıktığını belirtti.

Dr. Cohen, “Bizim hijyen profesörü Jean-Ralph Zahar’ın önerisi üzerine, Aralık ve Ocak aylarındaki zatürre hastalarımız için yapılan ve negatif çıkan bütün PCR testlerini tekrar elden geçirdik. 27 Aralık’ta Jean Verdier hastanesine geldiği zaman Covid-19 testi pozitif olan bir kişi bulundu. Ekibimiz bu kişiye telefonla ulaştı ve durumu aktardı. Adam 15 gün boyunca hasta yatmış, virüsü iki çocuğuna da bulaştırmıştı ama bir süpermarketin balık tezgahında çalışan karısının bir şeysi yoktu. Söz konusu hasta seyahat etmemişti, virüse nasıl yakalandığını da bilmiyordu.” Prof. Cohen, hastanın eşinin aynı işyerinde Çin kökenli insanlarla yan yana çalıştığı için belki de virüs kapmış ama belirtisiz atlatmış olabileceğini düşünüyor. Hastanın ve ailesinin şu anda sağlığı yerindeymiş.

Hastaya yeniden iki kez test yapılmış ve her ikisi de pozitif çıkmış. “Bu hasta 27 Aralık’ta Covid-19’dan mustaripti” diye onaylıyor Prof. Cohen. Oysa önceki Sağlık Bakanı Agnès Buzyn ülkede ilk kez korona virüsüne yakalanmış üç kişi tespit edildiğini, bunlardan ikisinin Vuhan’a gidip gelmiş, üçüncüsünün de onlardan biriyle yakın akraba olduğunu 24 Ocak’ta yaptığı resmi açıklama ile duyurmuştu. Bu yeni bulgu korona virüsünün o tarihten bir ay kadar önce halihazırda Fransa’ya girmiş olduğunu gösteriyor.

Prof. Cohen İle-de-France bölgesi sağlık ajansına konuyla ilgili bilgi verildiğini, gelecek hafta için de “International journal of antimicrobial agents”da (Uluslararası antimicrobiyal ajanlar dergisi) bir bilimsel yayın öngörüldüğünü söyledi. Dr. Cohen, ayrıca, diğer virologları da söz konusu dönemde PCR testi negatif çıkanlara yeniden test yapmaya çağırdı.

Fransa’da dün Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bine yaklaştı, vaka sayısı ise 200 bini aştı.

Mehmet Ali Ayan

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑