İngiltere

Published on Haziran 18th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

İngiltere’de binlerce kadın oy hakkı için yürüdü

İngiltere’de oy hakkı kazanmalarının 100. yıl dönümünde on binlerce kadın Park Lane’den başlayıp Westminister’a ve parlemento binasına kadar devam eden büyük bir yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşte sufrajet hareketini temsil eden yeşil, beyaz ve mor renkli örtüler taşıyan kadınlar, üç renkli şeritler halinde bir koreografi oluşturdu.


Kadınlar yürüyüşe 21. yüzyılda hâlâ devam eden sorunlarını ve taleplerini de taşıdı.

1918’de İngiliz Parlementosu “Representation of the People Act” (Halk Kanunu Beyanı) yasasını geçirerek, Büyük Britanya ve İrlanda seçim sisteminde bir reform yaptı. Bu kanun, 21 yaş üzeri tüm erkeklere ve 30 yaş üzeri kadınlara, kendileri veya kocaları, 5 pound üzeri değere sahip mülkiyete sahip oldukları sürece oy kullanma hakkı verdi. Böylece seçmen sayısı 5.2 milyondan 12.9 milyona çıktı. Daha sonra bu kanun, kadınların seçme hakkı eşitliği lehinde 1928’de değiştirilerek 21 yaş üzeri tüm kadınlara mülkiyet sahibi olmasına bakılmaksınızın seçme hakkı verdi. 5 milyon kadın böylece seçimlerde oy kullanma hakkına sahip oldu.

Kadınların oy kullanma hakkını kazanmasının 100. yıldönümünde düzenlenen yürüyüşler Artichoke adlı bir grup tarafından organize edildi ve Londra’nın yanı sıra Cardiff, Edinburgh ve Belfast’te de eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Grup, pankart yapımında kadınlarla beraber çalışması için 100 sanatçıya istek gönderdi.

“Clean Break” gibi kadınlarla beraber çalışan ve adalet sisteminden muzdarip olmuş topluluklar da yürüyüşte kullanılan pankartların yapılmasına yardım etti.

Kaynak: Sivil Sayfalar

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑