Genel

Published on Ağustos 1st, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

İnternet şebekelerini 15 yıl içinde su basma olasılığı var

Bu söylem bir hayli garip duruyor.  “İnternetle su arasında nasıl bir ilişki olabilir ki!” diyor insan.  Ama konu hayli ciddi boyutlu.  İklim değişiminin bugüne kadar üzerinde durulmamış bir etkisi gündemde.  Mesele, kutuplardaki erimeden kaynaklanacak deniz seviyesi yükselmesiyle ilgili.  Aslında bu olasılık biliniyormuş, ama 50-60 yıl sonrasının tehlikesi deniyormuş.  Yeni bir araştırma süreyi 15 yıla indirmiş.

Konuyu açalım.  Denizlerin seviyesi yükselecek.  Bu, artık bilinen bir olgu; tartışması, çekişmesi yok.  Üzerinde zaman zaman durulan, ‘acaba’ denilen husus bu olayın hızı ve miktarı.  “Yüzyıl sonuna kadar 3 metre yükselir” diyenler de var; “1,5 metrede kalır” diyenler de.


Bu olgu o kadar kesinlikle biliniyor ki, ülkeler (örneğin Belçika ve Hollanda) ya da kentler (örneğin Florida, New York ve Londra) şimdiden önlem almaya başladılar.  Deniz ya da ırmak kenarlarında duvarlar dikiyorlar.  Gelebilecek suları kesmek için.

Ancak mesele denizlerin yükselmesiyle sınırlı değil.  Meteorolojik düzenin hızla bozuluyor olması, sayısı ve şiddeti artan ani yağmurlar ve su baskınları getiriyor.  Trajik olaylara neden olarak.  Örneğin birkaç gün önce Japonya böyle bir felaket yaşadı.  Sayısız kişi boğularak öldü, ya da hastaneye kaldırıldı.  İstanbul’un göbeğini göle döndüren su baskınlarını da unutmamak gerekiyor. Peşi peşine patlayan ve etkileri durmadan artan tayfunlar da kıyıları vuruyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi profesörü Paul Barford çalışma arkadaşlarıyla yürüttüğü bir araştırmanın bulgularını 16 Temmuz’da bir bilim toplantısında açıkladı.  Bir bilişim uzmanı olan P. Barford çalışmayı ABD boyutunda yürütmüş.  “İklim değişiminin neden olacağı deniz yükselmesi ve su baskınları yüzünden önümüzdeki 15 yıl içinde 6.000 kilometre fiber optik kablosu ve 1.100 iletişim merkezi su içinde kalacak.” diyor.  İletişim sorunları ve bozuklukları yaratarak.  Ona göre bu olgu en fazla New York’u, Miami’yi ve Seattle’ı etkileyecek.  Ama başka kentleri de vuracak.  Bunun dünyanın iletişim sisteminin işleyişini sarsacak uzantıları da olacak.

Yalnız bu olayı denizleri ve okyanusları aşan iletişim hatlarıyla karıştırmamak gerekir, deniyor.  Bu tür fiber optik kabloları suya tamamen dayanaklı olacak biçimde geliştirilmiş ve döşenmiştir.  Karada kullanılan kablolarda böylesine ‘aşırı pahalı’ yapılandırma söz konusu olmamıştır.  Öyle ki, bunlar suya bir ölçüde ve kısa bir süre için direnirler, ama tam anlamıyla dayanıklı değillerdir.  20-25 yıl önce döşendikleri zaman bu tür bir endişe kimsenin aklına gelmemişti.

Denizaltı şebekelerinin karadaki şebekelerle bağlantısını sağlayan merkezler, doğal olarak, hep deniz kıyısında yerleştirilmişti.  Sonuçta, olaydan bu merkezler de şiddetle etkilenecek.

Prof. Barford “Böyle bir sorunun ileride gündeme geleceği biliniyordu.  Ama önlem almaya daha vakit var sanılıyordu.  Araştırmamız kritik zamanı 15 yıla kadar indirdi.”

Araştırmacılar kablo şebekelerine eğilmekle yetinmemişler.  AT&T, CenturyLink gibi internet hizmeti sunan dev şirketlerin yerleşmelerinin konumunu da incelemişler.  Onların bazı tesislerinin de olaydan etkilenebileceğini belirtiyorlar.  Ayrıca, “Bu olası gelişmeye yalnızca devletlerin değil, ilgili şirketlerin de gecikmeden eğilmesi gerekir.” diyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 22.7.2018 / Yararlanılan kaynaklar: Tim Radford, Climate News Network, 20.7.2018 – Terry Devitt, EurekAlert, 16.7.2018

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑