İnsan Hakları

Published on Eylül 4th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

İranlı Kürt aktivist Panahi’nin kardeşi: Her an idam edilebilir

İran’da idam cezasına çarptırılan Kürt aktivist Ramin Hüseyin Panahi’nin cezasının her an infaz edilebileceği belirtilirken, kararı protesto çağrıları yükselmeye devam ediyor. Panahi ailesi ve avukatlarının cezaevi önündeki bekleyişleri karşılık buldu. Panahi’nin anne ve babasının 2 ay aradan sonra oğullarını görmesine izin verildiği belirtildi.

Hakkındaki idam kararı bugün uygulanacağı duyurulan Ramin Hossein Panahi’nin kardeşi, yaptığı son paylaşımda ailesinin ağabeyi ile görüştürüldüğünü söyledi. Kardeşi, Panahi’nin, “Benim açlık grevimi sonlandırmamı ve sonra idam etmeyi istiyorlar” dediğini aktardı.


İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan ve hakkında idam kararı verilen 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin ailesi ve arkadaşları, sabah saatlerinde Recaişehr Cezaevi önüne geldi.

Verilen idam kararının bugün infaz edileceğinin duyurulması üzerine başlatılan imza ve sosyal medya üzerindeki kampanyalar sürüyor. Ancak rejim, infazı gerçekleştirmek istiyor.

Kimi basın kuruluşları, Ramin Hossein Panahi için kurulan Destek Komitesi’nin Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu haberleştirse de haber, Mayıs ayında yayınlanmış eski bir haberdi.

Panahi’nin kardeşi Amcad Hossein Panahi de Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Sabahın erken saatlerinden itibaren Ramin’in ailesi ve avukatları Recaişehr Hapishanesi’nin önünde bekliyor. Ramin’den hala haberimiz yok. Kimi söylentiler haber olarak yapılıyor” diyerek aile ve avukatları tarafından bir açıklama yapılmayana kadar söz konusu haberlere itibar edilmemesini istedi.

Kardeş Panahi, ailenin bekleyişini gösteren fotoğraf ile paylaştığı son mesajda da, “İdam cezasının iptali için ailenin Recaişehr Hapishanesi önündeki bekleyişi sürüyor” diye kaydetti.

Kaynak: Gazete Karınca

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑