fbpx

Ortadoğu

Published on Ocak 30th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

İşgalci Erdoğan İdlib’deki çete gruplarını sattı mı?

Suriye rejim güçleri tarafından birkaç hafta süren çatışmaların sonucu stratejik bir kent olan Maaret El Numan’ın kontrol altına alınması ardından işgalci Türkiye’nin Rusya ile pazarlık yaptığı ve çete gruplarını yalnız bıraktığı ortaya çıktı.

Suriye rejim güçlerinin Rusya hava kuvvetlerinin  desteğiyle İdlib’e dönük başlattığı operasyonda çete gruplarının ön cephelerini kırdığı  ve stratejik bir  kent olan Maaret El Numan’ın kontrol aldıdığı öğrenildi. Bunun ardından Guta ve daha önce Halep’te yaşanan senaryonun İdlib’de uygulandığı, işgalci  TC‘nin  Rusya ile arasındaki anlaşma ve pazarlık  sonucunda  çetelere yönelik başlatılan operasyonda çete gruplarını yanlız bıraktığı bilgisine ulaşıldı.

Libya’ya gitmek istemeyenler tasfiye ediliyor

İdlib kenti TC için Libya, Rojava ve dünyanın farklı bölgelerine işgal için çete transferi yaptığı önemli bir kaynak durumunda. Yoksul olduğu halde  2 bin dolar karşılığında Libya ‘ya gitmek istemeyen çetelerin tasfiye edildiği ortaya çıktı. Ayrıca çetelerin, Erdoğan’ın kendilerini ‘sattığına’ dair itiraflarda bulunmaya başladığı bildirildi.

İdlib’de olduğu tahmin edilen bir çete elemanına ait yayımlanan ses kaydında, Erdoğan’ın kendisini sattığını itiraf ediyor.

Ses kaydında  şu  itiraflar yer alıyor: “Hama, Humus, Guta, Halep başta olmak üzere bizim elimizde olan birçok yer vardı. Erdoğan bizi biraz para vererek kandırıp İdlib’e getirdi. Şimdi  İdlib’de bir kez daha bizi satacak. Bize ya Libya ve Rojava’ya gidersiniz, ya da sizi bitiririz diyor. Çok az para veriyorlar, biz oralara gitmek orada savaşmak  istemiyoruz’.

TC Libya’daki ateşkesi ihlal etti

TC’nin bir kaç gün önce uluslararası anlaşmaları ihlal edip Libya’da Drone’larla hava saldırıları gerçekleştirdi. bu şekilde ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği yerel kaynaklara yansıdı. Bölgeden edilen bilgilere göre  TC’nin  Mısrata’nın doğusuna yönelik hava saldırılarında, Libya Ulusal Ordusu’na mensup askerlerin öldüğü belirtildi.

Suriye’den Libya’ya giden bir çete ise, Erdoğan’ın Suriye’den Trablus’a 3 bin asker gönderdiğini ve gönderilen askerlerin çoğunun yoksul olduğunu, 2 bin dolar karşılığında gönderildiklerini söyledi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

(nuceciwan)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑