fbpx

İnsan Hakları

Published on Ağustos 1st, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

IŞİD’in kaçırıp Ankara’da köle olarak tuttuğu kızı ailesi satın alarak kurtardı

“Sorarlarsa başkentinde köle ticareti yapılan büyük bir ülkede yaşıyoruz deyin!”

IŞİD’in, kaçırıp ‘Başkent Ankara’da köle olarak tuttuğu kızı ailesi satın alarak kurtardı

2014 yılında 16 yaşındayken Şengal’de IŞİD tarafından kaçırılan ve şu an 24 yaşında olan genç kadın, yakınlarının uğraşları sonucu Ankara’da esir tutulduğu evden kurtarıldı.

Gazete Duvar’dan Hale Gönültaş’ın haberine göre; Kaçırılmasının ardından ilk kez 2018 yılında IŞID’in internetteki köle pazarında genç kadının fotoğrafını gören ailesi, o gün Iraklı bir başka IŞID’linin genç kadını satın alarak Musul’a götürdüğü bilgisine ulaştı.

Yaklaşık 10 ay önce de genç kadının onu satın alan kişi tarafından Ankara’ya getirildiğini öğrenen aile üyeleri, ulaştıkları aracılar vasıtasıyla genç kadını para karşılığı IŞİD’in elinden alabildi.

Irak’lı IŞİD üyesi köle olarak satın aldığı genç kadını, iki karısı ve çocukları ile yaşadığı Ankara Sincan’da esir tutuyordu. 24 yaşındaki Ezidi kadının, sistematik tecavüz ve işkenceye maruz kaldığı, vücudunda buna dair izler olduğu, beslenme yetersizliğinden kaynaklı sorunlar yaşadığı ve konuşma güçlüğü çektiği belirtildi.

Ali Topuz: Başkentinde köle ticareti yapılan bir ülkede yaşıyoruz deyin!

Gazeteci Ali Topuz, haberi eleştirel bir yorumla paylaştı. Topuz, “Sorarlarsa deyin ki başkentinde köle ticareti yapılan, kılıçla hutbe okunan, günde bir kadın öldürülen büyük bir ülkede yaşıyoruz.” dedi.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑