fbpx

Kadın

Published on Kasım 9th, 2019 | by Avrupa Forum 5

0

IŞİD’in ‘köle pazarı’ Türkiye’de

HDP’nin Meclis’e verdiği, IŞİD’in kadın ve çocukları Türkiye’de insan ticaretine maruz bırakması ile ilgili araştırma önergesi reddedildi. CHP’li Sera Kadıgil’in de tepkigösterdiği durumla ilgili uluslararası basın kuruluşları haberlerle olayı belgelemişti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ile Saruhan Oluç, geçtiğimiz günlerde IŞİD’in Antep ile Ankara’da kadın ve çocukları alıkoyduğu ve insan ticaretine maruz bıraktığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşımıştı. Oluç ve Kurtulan’ın araştırılması talebiyle Meclis’e taşıdığı önerge reddedildi. Oysa, konuyla ilgili olay iddia olmaktan çok uluslararası basın tarafından video, haber ve çeşitli görsellerle belgelenmişti.

Uluslararası basın araştırmıştı

HDP’nin, kadın ve çocukların iki ayrı kentte satıldığına yönelik Meclis’e verdiği önergede gerekçe yaptığı belgeler uluslararası basın kuruluşlarında yer alan haber ve araştırmalara dayanıyor. Kasım 2015’te, IŞİD’in önemli bir gelir kaynağı olan tutsak ticaretine ilişkin, Alman NDR (Kuzey Alman Radyo TV kurumu) ve SWR (Güney Batı Alman Radyo TV kurumu) kanalları kaçırılan aileler ve arabulucularla önemli bir araştırma gerçekleştirmiş. Bu araştırmaya göre, IŞİD’in Irak ve Suriye’de kaçırdığı Ezidi kadın ve çocukların sanal sistemle satışa sunulduğunu ortaya çıkarmış. Buna göre tutsak edilen Ezidiler, fidye karşılığında serbest bırakılabilirken, kadın ve çocuklar ise satılmış. Ayrıca, söz konusu araştırma, bu para transferinin Türkiye’deki IŞİD irtibat büroları üzerinden yürütüldüğünü ortaya çıkarmış. NDR ve SWR, IŞİD’in bu irtibat bürolarından birinin de Antep’te yer aldığını kamuoyuna duyurmuş. Konuyla ilgili pazarlık yapılan IŞİD üyesi, Antep’te bir ofisten tutsak ticaretini yönetmiş. Son olarak, Ezidi bir kadın ile 2-4 yaş arası üç çocuğun kurtarılışına eşlik ettiğini kaydeden NDR ve SWR TV kanalları, Antep’teki ofis üzerinden bir yıl boyunca 250 Ezidi kadın ve çocuğu IŞİD’den geri alan bir aracının, örgüte 2.5 milyon dolardan fazla para yolladığını yazmış. Aralık 2015’te Alman ARD televizyonu da Antep’te IŞİD’e bağlı Ezidi kadınların satıldığı bürolar olduğunu belirterek bu durumu yayımladığı videolarla ortaya koymuş.

Önerge reddedildi

HDP’li Oluç ile Kurtulan, Türkiye’de kadınların satıldığı iddia edilen pazar, büro ve ev gibi yerlerin tespit edilmesi amacıyla verdikleri araştırma önergesinde, “IŞİD üyelerinin yargılanmalarının önünün açılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması gerekmektedir” dedi. Fakat, HDP’nin verdiği bu önerge reddedildi.

Ankara’da kurtarılan Ezidi

Geçtiğimiz günlerde ise Ankara’nın Keçiören ilçesinde IŞİD emiri tarafından yıllarca alıkonulan Ezidi bir kadının, cinsel şiddet başta olmak üzere çok yönlü şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmıştı. 2014 yılında IŞİD’in Şengal’e saldırısında IŞİD tarafından esir alınan Ezidi kadın, abisi tarafından kurtarılmıştı. Ezidi kadın ifadesinde, IŞİD’in 2014’te Şengal’deki köylerine yaptığı baskın sırasında kaçırıldığını, kaçırıldığında 14 yaşında olduğunu, Telafer ve Musul’da tutulduğunu ve 2018 yılında Türkiye’ye getirildiğini, Keçiören’de yaşadıklarını, 8 aylık bebeğinin de IŞİD emirinden olduğunu söylemişti.

IŞİD emirine soruşturma yok!

Ezidi kadın Irak’a gönderildi fakat kadını yıllarca alıkoyan ve şiddet uygulayan IŞİD emiri ile ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı bilgisine ulaşılamadı.

CHP’li Kadıgil: IŞİD’in ‘Cazibeli kafirler pazarları’ araştırılsın

IŞİD’in Antep ve Ankara’da kadın ve çocukları alıkoyduğu ve insan ticaretine maruz bıraktığı yönündeki iddialarının araştırılması için HDP tarafından verilen önergede Cumhuriyet Halk Partisi adına konuşma yapan Sera Kadıgil, Türkiye’nin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti. Sera Kadıgil; “Siz isterseniz DAEŞ deyin isterseniz IŞİD deyin, ben bir grup ahlaksız katil sürüsü”demeyi tercih ediyorum. Bu insanların en iyi ihtimalle 6 yaşından 70 yaşına kadar, 5 bin ila 7 bin arasında kız çocuğunu ve kadını alıkoyduğunu biliyoruz. IŞİD tarafından bugüne kadar Ezidiler, Türkmenler, Süryaniler, Araplar, binlerce kadın ve çocuk, “cazibeli kafirler”pazarlarında satıldı” dedi. CHP’li Vekil sözlerini, IŞİD ile mücadele ettiğini söyleyen Türkiye’nin bu topraklarda terör zulmüne maruz kalan kadın ve çocuklar için inisiyatif alması gerektiğini belirterek “Bu kadınların, çocukların kaçı Türkiye’de, kaçı şu anda biz burada bu görüşmeleri yaparken tecavüze uğruyor, kaçı öldürülüyor, kaçı kendini öldürmenin yollarını arıyor, biz bunu bilmiyoruz. Bunları araştırmak, bunun peşine düşmek, yabancı basın mensuplarının işi değil, bizim işimiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑