fbpx

Katalonya

Published on Ekim 14th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

İspanya : Katalan liderlere 13 yıla kadar hapis cezası

İspanya Yüksek Mahkemesi, 2017’de örgütledikleri referandum ve bağımsızlık ilanı için 9 Katalan lideri “isyana teşvik”ten suçlu buldu ve 9 yıldan 13 yıla kadar hapisle cezalandırdı.

“İtaatsizlik”ten suçlu bulunan diğer üç siyasetçiyse hapis cezası almadı.

En uzun hapis cezası, 13 yılla eski Katalan Meclisi Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras’a verildi. Ayrıca 4 siyasetçi de kamu fonlarını suistimal etmekten suçlu bulundu.

Bağımsızlık yanlıları daha önce, liderlerden herhangi birinin suçlu bulunması durumunda sivil itaatsizlik kampanyası ve eylemleri başlatacaklarına dair söz vermişti.

Cezalara tepki veren Katalonya bölgesel hükümetinin kamuoyunca tanınmış eski başkanı Carles Puigdemont kararın “gaddarlık” olduğunu söyledi.

“Tepki gösterme zamanı”diyen Puigdemont, sözlerine şöyle devam etti: “Oğullarımızın ve kızlarımızın geleceği için. Demokrasi için. Avrupa için. Katalonya için!”

Puigdemont ülkeyi terk ettiği için duruşmaya dahil edilmedi ve şu anda kendi kararıyla gittiği sürgünde, Belçika’da yaşıyor.

Yerel medyanın haberlerine göre İspanyol yetkililer, bu nitelikte bir karar verilebileceği beklentisiyle ayrılıkçı bölgede fazladan yüzlerce polis görevlendirdi.

Protestolar şimdiye kadar barışçıl geçse de polis amirleri kargaşa olasılığına hazır olduklarını söyledi.

Kararın 10 Kasım’da yapılması planlanan İspanya genel seçimlerini etkilemesi muhtemel. İspanya son dört yıldaki dördüncü seçime, parlamentodaki çıkmazı çözmek için gidiyor.

Merkez solun lideri ve başbakan Pedro Sanchez anketlere göre önde gidiyor.

Kaynak : Independent Türkçe

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑