fbpx

İspanya

Published on Mart 30th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

İspanya’dan Podemos: Emekçilerin haklarını merkeze alarak bu krizden çıkacağız

İspanya’da Sol koalisyon Hükümeti’nin ortağı Podemos: “Tek çıkış yolunun, hayatlarımızı koruyamayan neoliberal politikalar karşısında sosyal korumayı, kamu sektörünü ve toplumlarımızı güçlendirmek olduğuna inanıyoruz.”

İspanya’da sol koalisyonun ortağı olan Podemos (Yapabiliriz) Partisi, dünyadaki dost kuruluşlara bir bilgilendirme metni yolladı. Bilgilendirme metninde, İspanya’daki koronavirüs salgını hakkında bilgilendirme ve Podemos’un salgın karşısındaki politik tutumunu özetleyen görüşler yer alıyor.

Podemos Uluslararası Sekreteryası adına Idoia Villanueva tarafından yollanan bilgilendirme metninde, “Fakat bu sefer aynı hataları yapamayız. Daha önce yapıldığı gibi kamu hizmetlerinin özelleştirildiği ve mali çıkarların korunduğu şekilde değil, emekçilerin ve ailelerinin hayatlarını ve haklarını merkeze alarak bu durumdan çıkmak zorundayız” deniyor.

9BYB8Q

Bilgilendirme metninde Podemos’un da parçası olduğu İspanyol Hükümeti’nin aldığı önlemlerden bazıları da sıralanıyor.

Metinde yer alan “Bu krizden çıkış yolunun kimseyi geride bırakmadan yapılmasını sağlama çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Tek çıkış yolunun, hayatlarımızı koruyamayan neoliberal politikalar karşısında sosyal korumayı, kamu sektörünü ve toplumlarımızı güçlendirmek olduğuna inanıyoruz” yaklaşımı Podemos’un koronavirüs salgının karşısındaki politik konumlanışı da ortaya koyuyor.

Podemos’un metninin tamamı şöyle:

“Koronavirüs salgını bütün dünyaya meydan okuyor. Etkisi büyüsün ya da azalsın, hiçbir şeyin bir daha aynı kalmayacağı söylenebilir. Dünya çapında binlerce insanın hayatına mal olan virüs salgınının, halk sağlığı üzerindeki etkisine ek olarak, virüsü durdurmak için gereken sınırlama önlemlerinin kuşkusuz büyük bir sosyal maliyeti olacaktır.

Bildiğiniz gibi, İspanya’da şu anda enfeksiyonların ve kayıpların sayısı açısından krizin en zor hali ile karşı karşıyayız. Taburcu olan insanlarımız olsa da hala “enfeksiyon eğrisini sabitlemeyi” başardığımızı söyleyebilmek için yeterli değildir. Hükümetimiz, olabilecek en kısa zamanda sosyal mesafe kuralı ile bulaşıcılığı sınırlamayı en üst düzeyde uygulama amacıyla bir alarm durumuna karar verdi.

“Tüm göstergeler 2008’den büyük bir ekonomik krize gittiğimizi söylüyor”

Bu önlemi almak kolay olmamıştır ve bunu yapmak ülkemizin sosyal ve ekonomik yaşamı üzerinde çok güçlü sonuçlara yol açacaktır. Tüm göstergeler bize 2008 yılına benzer veya daha kötü bir ekonomik krize doğru gittiğimizi söylüyor. Fakat bu sefer aynı hataları yapamayız. Daha önce yapıldığı gibi kamu hizmetlerinin özelleştirildiği ve mali çıkarların korunduğu şekilde değil, emekçilerin ve ailelerinin hayatlarını ve haklarını merkeze alarak bu durumdan çıkmak zorundayız. Bu kriz, koronavirüs ve sonuçlarını yalnızca iyi işleyen kamu hizmetlerinin durdurabildiğini gösteriyor.

Bu nedenle, Podemos’un sosyal ilişkiler başkan yardımcılığı, eşitlik bakanlığı, çalışma bakanlığı ve üniversiteler bakanlığı görevleriyle üyesi olduğu yeni İspanyol Hükümeti, koronavirüsün en kötü sonuçlarına karşı gerçek bir “Sosyal Kalkan” oluşturacağı düşünülen ilk önlemleri aldı.

Onlardan Bazıları:

Salgın krizinden en çok etkilenen ekonomik sektörlerin faaliyetlerini sürdürmek için gereken likidite için kamu ve özel kaynaklar arasında GSYİH’nın %20’sinin seferber edilmesi.

Konut kredilerinin ödemeleri için moratoryum ilan edilmesi ve koronavirüsten etkilenen insanlar hakkındaki el koyma kararlarının ve tedariklerin engellenmesinin yasaklanması.

Koronavirüs krizi nedeniyle çalışamaz hale gelen serbest meslek sahipleri için avantajlar.

İşsizlik parasının %100’ünün, katkı süresine bakılmaksızın, koronavirüs nedeniyle işini kaybeden kişilere ödenmesi.

Evlerde kapalı kalma sırasında erkek şiddetinden muzdarip olabilecek kadınlar için önlemler.

“Kimseyi geride bırakmadan krizden çıkma çabası içinde olacağız”

Bunlar, bu krizle başa çıkmak için aldığımız önlemlerden sadece birkaçı. Bu krizden çıkış yolunun kimseyi geride bırakmadan yapılmasını sağlama çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Tek çıkış yolunun, hayatlarımızı koruyamayan neoliberal politikalar karşısında sosyal korumayı, kamu sektörünü ve toplumlarımızı güçlendirmek olduğuna inanıyoruz. Halkımız, dayanışma ağları oluşturarak ve her gün kamu hizmetlerinde çalışanlara teşekkür ederek kurumlara ders veriyor. Bu, sınırları anlamsızlaştıran ve aynı zamanda halklarımız için daha güçlü sosyal kalkanlar yaratmak için güçlü uluslararası ittifaklar kurma ihtiyacını hatırlatan küresel bir savaştır.

Bu güçlü dayanışmayı kucaklama ve savaşı güçlendirme fırsatını değerlendirmek istiyoruz.”

Çeviri: Yiğit Yirmibeş

Kaynak: Siyasihaber

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑