fbpx

Türkiye

Published on Temmuz 6th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

İstanbul Seçimleri sonrasında TKP ne diyor?

“İstanbul Seçimleri sonrasında SOSYALİST SOL ne diyor?” başlıklı yazı dizimiz bugün Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile devam ediyor. Yazı dizimiz yarın Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) ve Yeşil Sol Parti ile sona eriyor.

Avrupa Forum (AF), 31 Mart ve 23 Haziran Seçimleri öncesi “Seçimlere ilişkin sosyalist sol ne diyor?” başlıklı yazı dizilerinde de görüşlerini ileten tüm sosyalist partilere yer vermişti. İstanbul Seçimlerinden sonra da “İstanbul Seçim sonuçlarına ilişkin Sosyalist Sol ne diyor?” başlığıyla yeni yazı dizimiz yarın sona eriyor.

Önemli bir dosya niteliği taşıyan bu yazı dizimizde de, görüşlerini ileten tüm sosyalist partilere yer verdik. Yarın sona erse de dizimiz, yeni gelenlere ara yer vermeye devam edeceğiz.

İstanbul Seçimleri sonrasında Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından yapılan değerlendirmeyi aşağıda veriyoruz:

Halkımıza…

31 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun hukuksuzca iptal edilip yinelenen seçimlerde AKP-MHP adayı Binali Yıldırım karşısında elde ettiği ezici üstünlük yalnızca genel oy hakkının gaspı anlamına gelen bir adımın boşa çıkması anlamına gelmemiş, Türkiye’deki siyasal dengeleri köklü bir biçimde değiştirmiştir.

AKP’nin yenilebileceği gerçeğinin milyonlarca kişi tarafından görülmesinin, dahası iktidarın psikolojik üstünlüğü yitirmesinin, bu radikal değişimin olumlu yönü olarak öne çıktığı açıktır. Bununla birlikte, son 7-8 yıldır kendisini farklı biçimlerde hissettiren toplumsal tepkinin ıslah edilmiş bir AKP rejimine ikna edilmesinde son dönemece girildiği açıkça ortadadır.

Göz göre göre ve açıkça gelen bu teslimiyete karşı direnç noktalarının bir bir etkisizleştirilmesi ve islamcı bir patronun halk kahramanı olarak görülmesi TKP’nin sorumluluğunu artırmış ve partimiz adayını geri çektiği 23 Haziran seçimlerinde, meşru belediye başkanı olarak gördüğü İmamoğlu’nu desteklememe kararı almıştır.

Seçimlerin hemen ardından gerek iktidar, gerek muhalefet ve gerekse sermaye çevrelerinden yapılan açıklamalar bütün kesimleri kapsayacak bir normalleşme sürecinin hızlandırılmak istendiğini göstermektedir. Ekonomik ve siyasal krizin boyutları ve dış politikadaki tıkanma bu süreçte öngörülmedik kırılmaları mümkün kılsa da, Türkiye’de çok geniş bir toplumsal kesim halkın gerçek sorunlarına çözüm getirmek bir yana, onları ağırlaştıracak bir büyük uzlaşmaya razı hale getirilmiştir.

TKP, bugünkü siyasal iktidarın temel özelliklerini sürdürecek her seçeneğe karşı ve gerçek bir düzen değişikliği için mücadeleyi yoğunlaştırırken, bilerek ve isteyerek halkın sahte umutların peşinden gidişini kolaylaştıranların peşine düşmekle, onlarla bir “haklılık” tartışmasına girmekle zaman yitirmeyecektir. Türkiye’de sermaye eliyle yürütülen bu büyük operasyon karşısında konumlanacak her unsur ve enerjiye gereksinim olduğunu bilerek yolumuza devam ediyoruz.

TKP’yi de teslim almaya dönük kampanyalara boyun eğmeyen, TKP’ye samimi duygularla kızan ya da kırılanlara karşıysa büyük bir olgunlukla davranan üye ve dostlarımıza teşekkür ediyor, bu süreçte partimize katılan yüzlerce TKP gönüllüsüne hoş geldin diyoruz.

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑