fbpx

Türkiye

Published on Temmuz 7th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

İstanbul Seçimleri sonrasında Yeşil Sol Parti ne diyor?

“İstanbul Seçimleri sonrasında SOSYALİST SOL ne diyor?” başlıklı yazı dizimiz bugün Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) ve Yeşil Sol Parti ile sona eriyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü başladığımız yazı dizimizde, bu kez her gün iki partinin görüşüne yer verdik.

Avrupa Forum (AF), öncesi ve sonrasıyla 31 Mart Seçimleri ve 23 Haziran Seçimleri öncesi “Seçimlere ilişkin sosyalist sol ne diyor?” başlıklı yazı dizilerinde de görüşlerini ileten tüm sosyalist partilere yer vermişti. İstanbul Seçimlerinden sonra da “İstanbul Seçim sonuçlarına ilişkin Sosyalist Sol ne diyor?” başlığıyla yeni yazı dizimiz bugün sona eriyor.

Önemli bir dosya niteliği taşıyan tüm yazı dizilerimizde de, görüşlerini ileten tüm sosyalist partilere yer verdik. Bugün sona erse de dizimiz, yeni gelenlere ara ara yer vermeye devam edeceğiz.

İki seçim öncesi ve sonrası, sadece AF tarafından gerçekleştirilen bu tarzdaki, sansürsüz dosyalara arşivimizden ulaşmaya devam edebilirsiniz.

İstanbul Seçimleri sonrasında Yeşil Sol Parti tarafından yapılan değerlendirmeyi aşağıda veriyoruz:

Söz Yetki Karar Bizde! Halk Darbeye Geçit Vermedi!

31 Mart yerel seçimlerini kaybetmesine rağmen yönetimi bırakmak istemeyen AKP-MHP İttifakına cevabı halk verdi: Söz, yetki, karar bizde!

Halk daha önce Yüksek Seçim Kurulu eliyle yapılan darbeye ve haksızlığa geçit vermedi.

Bu mesaj sadece İstanbul’a değil tüm ülkeyeydi. “Bize rağmen iktidarda kalmaya kalkışmak boşunadır. Ben yetki vermezsem siz bir hiçsiniz” dedi.

İstanbul halkı yapılan tüm manipülasyonlara rağmen kararını açık olarak, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde söyledi. Bu sonucun alınmasında haksızlığa, iktidar hırsına dur diyen, geçmişte farklı partilere oy vermiş tüm seçmenlere ve özellikle de yapılan tüm manipülasyonlara rağmen demokrasi, kardeşlik ve barış taleplerinden vazgeçmeyen HDP’li seçmenlere teşekkür etmek gerekir.

Erdoğan “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” demişti. İktidarın seçimi çalma denemesi hüsranla sonuçlandı. İktidar, 31 Mart’ta yenilgiyi kabul etme olgunluğunu gösterebilseydi, böylesi ağır bir yenilgiyle bu kadar kısa bir süre içerisinde tanışmayacaktı. 13.000 olan oy farkı 800.000’e çıktı. İstanbul halkı tek adam rejimine ve onun her türlü oyununa hayır dedi.  

Elbette bu seçimin politik sonuçları; İstanbul yerel yönetiminin el değiştirmesinden ibaret değil. Bu oylamada sınıfta kalan, İstanbul’u kaybeden AKP rejimi için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Genel bir seçim için 2023 yılını beklemek artık söz konusu olamaz. Adaletsizliklerin, haksızlıkların, baskıların ve yoksullaşmanın damgasını vurduğu bu dönem artık bitmelidir.  31 Mart ve 23 Haziran da AKP için bir gerileme ve çöküş sürecinin başladığını göstermektedir.

Yeşil Sol Parti, önümüzdeki dönem bir yandan oylarımızla seçilmiş olan belediyelerin, ırkçılık ve cinsiyetçilik yapmasının, ekolojik yıkıma neden olan betonlaşma ve ranta dayalı bir yönetim anlayışı içinde olmasına karşı çıkarak, yaşam alanlarını koruyan, katılımcı, çoğulcu, şeffaf, sadece insanları değil bütün canlı yaşamını önemseyen, ekolojik ve demokratik kent yönetimleri için çaba ve takip içinde olurken aynı zamanda da tek adam rejiminin ortadan kaldırılması için tüm ortak muhalefet zeminlerinde yer alacak ve muhalefetin büyütülmesine katkı sunacaktır.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimleri etnik kökeni, dini inancı ve siyasi görüşü her ne olursa olsun tüm yurttaşların özgürlük, eşitlik, adalet ve barış istediğini ortaya koymuştur. Bu talebi tüm ülkede hayata geçirmek için önümüzdeki süreç sonuna kadar değerlendirilmelidir.

Şimdi görev İstanbul’dan ortaya çıkan olumlu mesajı tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmaktır.

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑