Türkiye

Published on Mayıs 21st, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

İstanbul Seçimlerine ilişkin DSİP ne diyor?

“İstanbul Seçimlerine ilişkin SOSYALİST SOL ne diyor?” başlıklı yazı dizimizde bugün Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP)’in görüşüne yer veriyoruz.

Avrupa Forum (AF) olarak 23 Haziran 2019’da tekrarlanacak olan İstanbul Seçimleri üzerine “İstanbul Seçimlerine ilişkin Sosyalist Sol ne diyor” başlığıyla yazı dizisine devam ediyoruz. Tüm sosyalist parti ve sosyalist yayınların görüşlerini bekliyoruz.
Yazıları, bize ulaştığı ve harf sırasına göre yayınlamaya başladık.


31 Mart Seçimleri öncesi de bir ay süren “Seçimlere ilişkin Sosyalist sol ne diyor?” başlıklı yazı dizimizde, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, DİP, DSİP, EHP, Emekçi Hareket Partisi, EMEP, ESP, Halkevleri, Halkın Birliği, KKP, ÖDP, Partizan, Politika, PSK, SMF, SODAP, SYKP, TİP, TKH, TKP, Yeşil Sol Parti‘nin görüşüne yer vermiştik.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) tarafından seçimlere ilişkin yapılan açıklama şöyle:

DSİP: “Demokrasinin gaspına dur demek için oyumuz İmamoğlu’na!”

31 Mart seçimlerinde “Irkçılara oy yok” kampanyası yürüten, seçime girdiği yerlerde HDP’yi desteklerken CHP-İyi Parti ittifakına destek vermeyen DSİP, daha önce YSK kararına ilişkin bir açıklama yayımlamış ve bunun antidemokratik bir müdahale olduğunu belirtmişti.

CHP’nin konuya ilişkin tutumunun belirlenmesinin ardından, Sosyalist İşçi gazetesinin yeni sayısında manşetten İmamoğlu’na oy çağrısı yapıldı. Ancak bunun CHP-İyi Parti ittifakına destek olmadığı, demokratik bir hakkın gaspına karşı bir tepki olduğu anlatıldı.

DSİP’in tutumu şu cümlelerle ifade edildi:

“Bu yarışta unutulmaması gereken temel nokta şudur: 31 Mart’ta AKP’ye oy vermeyen seçmenlerin, AKP’ye yine oy vermemesini garanti altına almak! Hatta, başarılabilirse, bu seçmenin İmamoğlu’na oy vermesini sağlamak. Bu, İmamoğlu bir çözüm olduğu, sorunlar İmamoğlu’yla çözülecek diye değil; sorunlar sadece ve sadece aşağıdan, işçilerin kendi mücadelesiyle çözülebilir. Bizler İmamoğlu belediye başkanı olduğunda yeni bir dönem başlayacağı için değil, İmamoğlu’nun demokratik hakkı göz göre göre gasp edildiği için bu adımın atılması gerektiğini savunuyoruz.

Biz, sağa karşı sağın içinde olduğu ittifaklarla, ırkçılığı meşrulaştıran, göçmen düşmanlığı yapan bir bloğun içinde olamayacağımız için, 31 Mart’ta sadece HDP’ye oy çağrısı yapıp, HDP’nin olmadığı yerlerde oy kullanmamıştık. Göçmen düşmanlığına, Kürt düşmanlığına, “azınlıklara” düşmanlığa taviz vermeyen, krizin faturasını sorumlularının ödemesini dile getiren tüm eleştirilerimizi saklı tutarak, bir İmamoğlu cephesi içinde yer almadan, “Hakkını yediler, hakkını verelim, oy verelim” diyerek bağımsız bir kampanya yapacağız.”

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑