Türkiye

Published on Mayıs 23rd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

İstanbul Seçimlerine ilişkin ESP ne diyor?

“İstanbul Seçimlerine ilişkin SOSYALİST SOL ne diyor?” başlıklı yazı dizimizde bugün Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)’nin görüşüne yer veriyoruz.

Avrupa Forum (AF) olarak 23 Haziran 2019’da tekrarlanacak olan İstanbul Seçimleri üzerine “İstanbul Seçimlerine ilişkin Sosyalist Sol ne diyor” başlığıyla yazı dizisine devam ediyoruz. Tüm sosyalist parti ve sosyalist yayınların görüşlerini bekliyoruz.
Yazıları, bize ulaştığı ve harf sırasına göre yayınlamaya devam ediyoruz.


31 Mart Seçimleri öncesi de bir ay süren “Seçimlere ilişkin Sosyalist sol ne diyor?” başlıklı yazı dizimizde, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, DİP, DSİP, EHP, Emekçi Hareket Partisi, EMEP, ESP, Halkevleri, Halkın Birliği, KKP, ÖDP, Partizan, Politika, PSK, SMF, SODAP, SYKP, TİP, TKH, TKP, Yeşil Sol Parti‘nin görüşüne yer vermiştik.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) tarafından seçimlere ilişkin yapılan açıklama şöyle:

ESP: İBB seçimlerinde üçüncü cepheyi güçlendirelim

ESP PARTİ MECLİSİ SONUÇ BİLDİRGESİ

Parti Meclisimiz 13-14 Mayıs tarihli toplantısında iptal edilen ve 23 Haziran’da yeniden yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmeyi ve ulaşılan sonuçları kamuoyu ile paylaşmaya karar vermiştir.

***

Faşist saray rejiminin bir kurumu olarak varlığını bir kez daha ortaya koyan YSK’nın İstanbul seçimlerini iptali kararı sandıkta cisimleşen halk iradesine dönük açık bir darbedir.

Siyasi iktidar için seçim iptali tercihten çok zorunluluktur. 31 Mart seçim sonuçlarının da gösterdiği gibi diktatör kaybediyor ve ayakta kalabilmek için yeni bir seçim zaferine ihtiyaç duyuyor. Fakat 31 Mart seçimleri ‘beka’ ya da ‘normalleşme’ beklentilerine bir çözüm olmadığı gibi, alınan iptal kararı da rejim krizini yeni dinamikler ekleyerek derinleştirecektir.

23 Haziran İstanbul seçiminin hiçbir meşruiyeti yoktur. Bu bir darbe kararıdır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Ekrem İmamoğlu seçilmiştir ve meşru başkandır. Olması gereken meşru seçimle kazanılmış belediyenin gasp ve işgal yoluyla geri alınmaya çalışılması değil, İmamoğlu’na mazbatasının geri verilmesidir.

İstanbul seçiminin iptali ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum siyaseti sandık demokrasisinin meşruiyetini ortadan kaldırmıştır. Sokakta mücadele ile güvencelenmeyen, halkın örgütlü iradesiyle savunulmayan hiçbir hakkın güvencesi yoktur. 6 Mayıs iptal kararının gösterdiği saray rejiminin sandık tercihiyle kalıcı bir yenilgiye uğratılamayacağıdır. Bu 6 Mayıs gecesi sokakları dolduran kitleler bilincindede böyledir.

Emekçi sol hareketin, demokrasi güçlerinin yeniden bir seçim gündemi etrafında biriken toplumsal gerilime devrimci bir alternatif olarak yol açmaya odaklanan bir hattı örgütleme sorumluluğu vardır. Bu 3. cephenin inşasında somutlaşan örgütsel stratejiyi içeren bir siyasi strateji ve taktik gerektirir. Aksi hiçbir plan gerçek bir çözüm yaratamayacaktır.

7 Haziran sonuçlarına elkoyan, 16 Nisan referandumunu YSK eliyle gasp eden, Kürdistan’da kazanılmış belediyelere kayyumlar atayan, 31 Mart seçimlerinde Kürdistan’da bir çok belediyeye işgal ve gasp yoluyla el koyan ve nihayetinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini yenileme kararı aldıran AKP-MHP faşist bloğuna karşı hem seçim süreci ve anı hem de sonrasını gören bir hattan ilerlemek esastır.

Faşizm ancak demokratik güçlerin Erdoğan’ın saldırganlığına karşı harekete geçirilmeleri ve buradan büyüyecek kuvvet yoluyla geriletilebilir. Seçim faaliyeti demokratik güçlerin eylemleriyle birleşir, saray-halk saflaşmasına tabi kılınırsa işlevini yerine getirir. 24 Haziran’da “herşeyin çok güzel olması” da buna bağlıdır. 23 Haziran sandığı, sürekliliği sağlanmış bir sokak hareketiyle güvencelenmediği sürece AKP-MHP faşist bloğunun hilesi, yeni Çubuk linçleri, savaş ve işgal yoluyla yeniden gasp edilir, İstanbul B. Belediyesi elde tutulur.

6 Mayıs’tan bu yana sokakları terk etmeyen ve hareket tarzı ile Gezi’yi esinlendiren demokratik hareket ile tecrit karşıtı direniş, kadın özgürlük mücadelesi, emek mücadelesi, Suruç, Ankara gibi adalet eksenli mücadeleler biçimindeki toplumsal direniş damarları seçim çarpışması ekseninde yeniden gelişme ve buluşma imkanı bulacaktır. Bu durum 23 Haziran İstanbul seçim çarpışmasını faşizmin yenilgisi için esaslı bir sıçrama tahtasına dönüştürebilir.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi olarak hiçbir meşruluğu olmayan İBB başkanlık seçimi için sandığa çağrı yapmayacağız. Seçim muharebesini, halklarımızın saray rejimine karşı biriken öfkesini sandığa kanalize etmek ve toplumsal patlama dinamiklerini egemenler arası saflaşmanın sonucuna bırakmak yerine, direniş damarlarının sokakta buluşması, ayrı bir siyasi hat olarak belirginleşmesi ve üçüncü cephenin yeni ve daha güçlü sıçraması hattından ele alacağız.

6 Mayıs’tan bu yana yaptığımız gibi, 23 Haziran seçim çarpışmasına hazırlanan her hareketle etkin ilişki içinde olacak, yan yana geleceğimiz bütün zeminlerde birleşik halk iradesini büyütme görüş açısıyla sorumluluk alacağız. Demokratik ve adil bir ortamda seçimin yapılması ve seçme-seçilme hakkı gibi demokratik haklar için de sokakta mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm ilerici, sol, sosyalist güçleri de faşist bloka karşı mücadele alanlarına, birlikte mücadeleye çağırıyoruz!

ESP Parti Meclisi

18 Mayıs 2019

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑