Türkiye

Published on Mayıs 24th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

İstanbul Seçimlerine ilişkin SODAP ne diyor?

“İstanbul Seçimlerine ilişkin SOSYALİST SOL ne diyor?” başlıklı yazı dizimizde bugün Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP)’ın görüşüne yer veriyoruz.

Avrupa Forum (AF) olarak 23 Haziran 2019’da tekrarlanacak olan İstanbul Seçimleri üzerine “İstanbul Seçimlerine ilişkin Sosyalist Sol ne diyor” başlığıyla yazı dizisine devam ediyoruz. Tüm sosyalist parti ve sosyalist yayınların görüşlerini bekliyoruz.
Yazıları, bize ulaştığı ve harf sırasına göre yayınlamaya devam ediyoruz.


31 Mart Seçimleri öncesi de bir ay süren “Seçimlere ilişkin Sosyalist sol ne diyor?” başlıklı yazı dizimizde, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, DİP, DSİP, EHP, Emekçi Hareket Partisi, EMEP, ESP, Halkevleri, Halkın Birliği, KKP, ÖDP, Partizan, Politika, PSK, SMF, SODAP, SYKP, TİP, TKH, TKP, Yeşil Sol Parti‘nin görüşüne yer vermiştik. (Arama motorumuzdan ulaşabilirsiniz)

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) tarafından seçimlere ilişkin yapılan açıklama şöyle:

Halk İradesi Gasp Edilemez!

31 Mart Yerel Seçimleri AKP’nin İstanbul Büyükşehir seçimini kaybetmesinin ardından şaibeli ilan edildi. YSK önce Kürt illerinde aldığı talimatlarla KHK’lı kazanmış belediye başkanlarının mazbatasına el koyarak halk iradesini gasp etti. Silopi’de, Cizre’de belediye binalarına x-ray cihazları konmak istemesi de kaybetmenin hırsıyla, korkusuyla atılan hukuksuzluklar oldu. İstanbul’da da “KHK’lılar oy kullandı” saçmalığından başlayarak itirazlar başladı. Hukuksuzluk seçimi iptal yoluna götürmeyle devam etti. Nasıl olduğunu dahi açıklayamadıkları olağanüstü şaibeler var denilerek devlet gücü ve YSK marifetiyle İstanbul’da seçimler iptal edildi. 23 Haziran’da İstanbul seçimlerin yenileneceği duyuruldu.

Faşizmin sandıkla devrilemeyeceğini bilen, söyleyen bizler açısından bu sandık darbesi çok da sürpriz olmamıştır. Ancak 31 Mart yerel seçimlerinde Batı’da AKP/MHP ve Saray faşizminin geriletilmesi, Kürdistan’da kayyumların kovulması ekseninde sürdürülen politikamızın kazanması da kitlelerde büyük bir özgüven ve moral yaratmıştır. Uzun süredir yaşanan baskı ortamı ve faşist politikaların toplumun üzerinde yarattığı bu “AKP gitmez, yenilmez” algısının halkın bilincinde yarattığı kara bulutlar da bu seçimler vesilesiyle dağılmıştır. 

“Kaybettiğim seçim demokratik ve şeffaf değildir” diyen ve kaybettiği seçimi tekrarlamak isteyen iktidar açısından ise kendi elinde bulundurduğu güç ile YSK’ya istediğini yaptırmış olsa da elinde kitleleri ikna edecek hiçbir argüman bulunmamaktadır.

31 Mart Yerel Seçimlerine “Beka Sorunu” söylemi ile giren AKP işsizliğin, yoksulluğun, ekonomik krizin, Suriye’de sürdürdüğü politikaların, Kürt sorununda yaratılan düşmanlık ve çözümsüzlüğün getirdiği sonuçlarla, aslında kendi iktidarının beka sorunu olduğunu biliyordu. İstanbul’u kaybetmeye verilen anlamın iktidarını kaybetmek anlamına gelmesi de bundandı. Bu bakımdan AKP açısından seçimleri iptal yoluna gitmek kaçınılmazdı. Ancak umduğu gibi olmadı. Kitlelerde istediği umutsuzluk ve yenilmişlik havasını yaratamadı. Süreç 7 Haziran’dan 1 Kasım’a giden sürece benzemeyecek.

İstanbul’da Gasp Edilen Halk İradesine Karşı Sokağın Öfkesi Ve İsyanı Büyüyor!

“Seni başkan yaptırmayacağız” ile başlayan ve Saray faşizmine isyan ve itiraz dalgası bugün, seçimlerin iptal edilmesine rağmen “yenilmedik” duygusunun ve tekrar sokaktan cesaret alarak antifaşist mücadele örülebilmesinin mayası olmuştur. YSK’nın seçimleri iptal etmesinin ardından pek çok ilçede sokağa çıkan insanlar faşizme ve adaletsizliğe karşı mücadelenin sokakta kazanılacağını haykırmışlardır. AKP iktidarının özellikle son döneminde kutuplaştırıcı ve muhalefeti parçalama girişimleri başarılı olamamıştır. Ortaya çıkan somut durum daha fazla birleştirici olmuş ve farklı kimlikler ve kesimler sokakta buluşabilmiştir.

CHP her fırsatta “sandıkta yeneceğiz” diyerek faşizme karşı buluşan kitleleri sokaktan çekmek istemektedir. En sonki referandumda yaptığı gibi. 24 Haziran’dan ve 16 Nisan’dan benzer reklekslerine tanık olduğumuzdan daha fazla bir refleks ve yetenek beklemediğimiz CHP’nin demokrasi ve özgürlükler mücadelesine öncülük edebilecek ne gücü, ne cesareti ne de kapasitesi vardır.

Hem kitlelerden sandık onayı almak isteyen hem de kaybedince kendi kurduğu oyunu bozup yeni baştan sandık kuran faşizmin yeni kurduğu sandıkta da kaybetmesi önemlidir. Ona bir kez daha bu yenilgiyi yaşatmak için bütün demokrasi güçlerinin ortaklaşması mücadelesini vereceğiz.

Ancak bunu başardığımızda en temel sorunlarımız bitmiş olmayacaktır. İşsizlik, yoksulluk, ekonomik kriz ve savaşa karşı mücadelemizi yükseltebileceğimiz moral ortam gelişmiş olacaktır. Eşitlik ve özgürlük mücadelemizi yükselteceğimiz bu moral ortamdan örgütlülüğümüzü büyüterek çıkmamız gerekmektedir.

Bu bakımdan bizler bir kez daha “faşizmin sandıkta yenilemeyeceği” tarihsel bilgisiyle, AKP ve Saray faşizmine güç kaybettirmek için kitlelerde yeniden yeşeren umudu büyütecek adımları atacağız. Halk demokrasisini kurmak ve geleceğimizi elimize almak için sokağa, alanlara, isyana!

İşsizliğe, yoksulluğa ve faşizme karşı herkesi mücadelemize ortak olmaya çağırıyoruz.

Sosyalist Dayanışma Platformu

10.05.2019

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑