Genel

Published on Mayıs 8th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

İstanbul’da Halk İradesine Karşı Yapılan Darbe İsviçre’de Protesto Edildi

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) dün AKP hükümeti ile MHP rejimi eliyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etmesi İsviçre’nin Bern ile Basel kentlerinde protesto edildi.

Öner Polat / BERN


Bern

CDK-Bern, SYKP Bern, Kutüsch, İsviçre İnsan Hakları ve Dayanışma Derneği bileşenleri tarafından merkez tren istasyonu önünde bulunan Bahnhofplatz alanında bir eylem gerçekleştirildi.

“Faşist Mhp ve Akp’nin İstanbul darbesine hayır.”, “Diktatör Erdoğan’ı durdurun.” “Erdoğan’ın halkların irade gaspını tanımıyoruz” yazılı pankartların taşındığı eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrite karşı sürdürülen açlık grevleri ile ölüm oruçlarına da dikkat çekildi.


İsviçre Ulusal Parlementosu Yeşiller
Grup sözcüsü Balthasar Glättli

Almanca bildirilerinde dağıtıldığı eylemde Yeşiller İsviçre Ulusal Parlementosu grup sözcüsü Balthasar Glättli ile Yeşiller Bern Kanton Milletvekili Haşim Sancar birer konuşma yaptı.

Glättli daha önce bir çok kez Türkiye’ye gittiğini belirterek “Demokratik koşullarda bile olmayan bir seçim sonrası yine de kaybeden Akp-Mhp faşizminin yapmış olduğu bu hak gaspı bizim açımızdan kabul edilemez. Gösterdiğiniz direnişi destekliyorum ve bu direniş ile Erdoğan faşizmini yenilgiye uğrayacağınızı umuyorum.” diye konuştu.


Yeşiller Bern Kanton Milletvekili Haşim Sancar

Glättli’nin ardından söz alan Haşim Sancar ise “Başta İsviçre Ulusal Parlementosu olmak üzere Uluslararası kurum ve devletler İnsan Haklarına aykırı olan bu darbeye karşı Türk devletiyle olan ilişkilerini gözden geçirmeleri gerekmektedir. İsviçre Federal Hükümeti bu konuda tavrını ortaya koymalıdır.” dedi.

Milletvekillerinin ardından söz alan SYKP Kurucu Eşbaşkanı Tuncay Yılmaz ise konuşmasında Hiçbir hukuki gerekçe olmamasına rağmen, AKP’nin atadığı YSK üyelerinin oyuyla İstanbul seçimleri iptal edildi ve 23 Haziran’da tekrarlanması kararlaştırıldı. Bu yasal bir karar değil, halkın iradesine darbedir, temel insan haklarının gaspıdır. Kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz”. diye konuştu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalana yönelik mutlak tecrit ile tecride karşı devam eden açlık grevlerine değinen Yılmaz; Demokrasiyi savunan İsviçreliler ile Türkiye halklarının demokrasi için, barış için her fırsatta çağrıda bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridinin son bulması ve barış politikalarının önünün açılması için verdiği mücadelenin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Yarın Bern Ulusal Parlementosu önünde Barış Anaları öncülüğünde saat 14.30’da yapılacak olan tecrite karşı protesto eylemine katılım çağrısının ardından eylem sonlandırıldı.

Öte yandan Basel kentinde de Kanton Parlementosu önünde de aynı amaçla Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Basel örgütü bir eylem gerçekleştirdi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑