fbpx

Genel

Published on Eylül 11th, 2015 | by Avrupa Forum 1

0

İsveç hükümetinden Cizre için dayanışma mesajı

İsveç Dışişleri Bakanı, Cizre’deki katliam ve ırkçı saldırılara ilişkin dayanışma mesajı iletti.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “İsveç Dışişleri Bakanı Sayın Margot Wallström, Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ı telefonla arayarak parti binalarımıza yönelik saldırılar ve Cizre’de yaşananlara dair bilgi almış, saldırılar karşısında kaygılarını ve dayanışma duygularını iletmiştir” denildi.

İsveç’in 5 ilinde AKP’nin savaş politikası protesto edildi

İsveç Dışişleri Bakanı, Cizre’deki katliam ve ırkçı saldırılara ilişkin dayanışma mesajı iletirken İsveç’in başkenti Stockhom, Borlänge, Falun, Örebro ve Uppsala illerinde meydanlara çıkan Kürdistanlılar, Türk devleti ve AKP iktidarının Kürt Halkına yönelik bombalama ve tutuklamalarını, Cizre’ye uygulanan ablukayı ve ırkçı ve faşistlerin HDP binalarına yönelik saldırılarını protesto ettiler.

STOCKHOLM

Kadınların çoğunlukta olduğu bir grup Kürdistanlı, İsveç’in başkenti Stockholm’deki tren garında Türk devletinin Kürdistan’a yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla dün akşam saatlerinde bir eylem gerçekleştirdi.

“Katil Erdoğan”, “Yaşasın Cizre direnişimiz” ve “Cizre’yle dayanışma” sloganlarının yankılandığı garda konuşmalar yapan Kürdistanlılar, Türk devletinin Kürdistan’a yönelik bombalamalarını, ırkçı ve faşist çetelerin HDP’ye yönelik saldırılarını dile getirdiler ve İsveç kamuoyuna Türk devletinin barbarlığı ve vahşetine karşı tavır almaları çağrılarında bulundular.

Binlerce kişinin bulunduğu garın ortasında oturma eylemi de gerçekleştiren Kürdistanlılar, Türk devletinin çocuklara yönelik katliamlarını teşhir etmek için kanlı kefenleri yere bıraktılar.

“Türkiye’nin devlet terörünü durdurun”, “Türkiye çocukları katlediyor”, “Buzdolaplarında ölü çocuklarımız yatıyor”, “Kürdistan kanıyor”, “Katliamları durdurun” pankartlarının, KCK, PKK bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resimlerinin yer aldığı gösteride, “Kürdistan kanıyor, dış dünya bakıyor”, “HDP halktır, halk biziz”, “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.

Yaklaşık iki saat garda gösteri yapan Kürdistanlılar, daha sonra sloganlar atarak Sergel Meydanı’na geldiler. Burada Türk devletinin saldırılarını protesto eden ve Cizre direnişiyle dayanışmanın önemini vurgulayan konuşmalar yaptıktan sonra eylemlerini sonlandırdılar.

ÖBEBRO

Bin civarında Kürdistanlının yaşadığı Örebro ilinde şehir merkezindeki meydanda bir araya gelen yüzlerce kişi, “AKP DAİŞ’tır, DAİŞ AKP’dir”, “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin”, “Yaşasın Cizre direnişimiz”  sloganlarını haykırdı.

Gösteride konuşma yapan Örebro Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanlarından Rıdvan Arvan, Türk devletinin Kürdistan’a yönelik saldırılarını özetledikten sonra, “Türk Hükümeti aralarında Cizre’nin de bulunduğu Kürdistan’ın pek çok yerinde olağan üstü hal ilan etti. Hastalar tedavi edilemiyor ve ölüler gömülemiyor” derken, diğer Eşbaşkan Zozan Baransson, tüm demokratik güçlere Türk devletinin sivillere yönelik katliamlarını durdurmaları için harekete geçmeleri çağrısı yaptı.

Örebro Demokratik Kürt Merkezi yöneticileri ayrıca Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri ilde bulunan medya kuruluşarı ve politikacılara iletmek amacıyla bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. İsveç Devlet Radyosu, İsveç Devlet Televizyonu ve yerel gazete Nerkez Allehanda’nın bürolarındaki yetkililerle görüşmeler yaptılar. Televizyon ve radyo Kürdistanlılarla Türkiye ve Kürdistan’daki son gelişmeleri konu alan söyleşiler yaptı.

Kürdistanlılar, Örebro Belediyesi Şube Müdürü Björn Sundin’le de görüşerek Kürdistan’daki insan hakları ihlallerini içeren dosyayı kendisine ilettiler ve konuyu gündeme getirmesini istediler.

BORLÄNGE
Borlänge ilinde yüzlerce Kürdistanlının katıldığı gösteride bundan üç gün önce ülkeden gelen Demokratik Toplum Kongeresi Mardin Delegesi ve Mardin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şefik Duman izenimlerini anlatan bir konuşma yaptı.

Duman, Botan bölgesinde Kürt devletinin kapsamlı saldırı ve katliamlara giriştiğini, Kürt halkının bu saldırılara karşı büyük bir direniş gösterdiğini ve direniş sayesinde katliam ve tutuklamaların engellendiğini söyledi.

“AKP ve Erdoğan 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde tek başına iktidara gelebilmek için katliamlar yapıyor. 5 gündür Cizre’de sojkağa çıkma yasağı var. 13 yaşındaki bir kız çocuğunun cenazesi 3 gün buzdolabında bekletilmek zorunda kalındı. AKP ve devlet Cizre’nin şahsında tüm Kürdistan halkına gözdağı vermeye çalışıyor” diyen Duman, İsveç Hükümeti’ne Türk devletinin savaş poitikasına karşı çıkması, İsveç’te yaşayan Kürdistanlılara da AKP’ye karşı mücadeleyi yükseltme ve 1 Kasım’da yapılacak seçimlere hazırlanmaları çağrısında bulundu.

FALUN

Falun ilinde yaşayan Kürdistanlılar da, İsveç’in en büyük televizyon kanalı TV4 ile yerel medyayı ziyaret ederek Kürdistan’daki son gelişmeleri içeren dosyaları yetkililere iletti.
Gevleborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi de, Kürdistanlara evlerindeki tencereleri alarak 13 Eylül günü saat 14.00’de Gevle il merkezinde düzenlecek gösteriye katılmaları çağrısı yaptı.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑