fbpx

Halklar ve İnançlar

Published on Aralık 2nd, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

İsviçre Alevi toplumunun acı kaybı

Basel ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi Dedesi Yadigar Kılıç’ın 42 yaşındaki oğlu Bülent Kılıç ve dernek üyeleri Mehmet Ekici Erdem (64), Naciye Ekici Erdem (55), 27 Kasım 2019 Çarşamba günü Basel’den Zürih’e doğru seyir halindeyken yaşanan trafik kazası sonucu hayatlarını yitirdiler.

Bözberg tuneli yakınlarında  meydana gelen  trafik kazasına tanık olanlar, kazaya aynı yol üzerinde seyretmekte olan başka bir aracın sebebiyet verdiğini belirttiler.

Elim kaza İsviçre Alevi toplumunu yasa boğarken, Basel ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi ile Basel ve Çevresi Alevi Bektaşi Kültür Birliği’nin ortak duyurusuyla yaşamlarını yitirenler memleketlerine uğurlandılar.

29 Kasım 2019 Cuma günü Basel Riehen’de bulunan Hörnli mezarlığında yapılan yapılan uğurlama törenine İsviçre’nin dört bir yanından yüzlerce kişi katıldı. Her iki derneğin dedelerinin ve zakirlerinin yönettiği uğurlama töreninde yaşamlarını yitirenler için çerağ uyandırıldı, dualar ve gülbengler okundu, törene katılanlardan rızalık alındı.

Dernek yöneticileri kazaya sebebiyet verenin peşini bırakmayacaklarını, tüm gerçekler açığa çıkana ve sorumlular cezalandırılana kadar sürecin takipçisi olacaklarını belirttiler.

Tören’in ardından cenazeler defnedilmek için Türkiye’ye gönderildi.

Taziye mesajları

Cenazeye çok sayıda kurum temsilcisi katılırken, öncesinde ve sonrasında taziye mesajları da yayınlandı.

Basel ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi‘nin mesajı: “Değerli canlar sevğili dostlar dün canlarımızı Basel mezarlığında yapılan Hakka uğurlama erkanından sonra baba ocaklarına uğurladık. Devirleri daim ışıklar yoldaşları olsun. Aşk’ile canlar Aşk’ile – BAKM YK”

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Basel Örgütü‘nün mesajı: “Her ölüm erken ölümdür ancak Bülent, Mehmet ve Naciye canlarımızın bu sırasız, beklenmez kaybı hepimizi çok üzdü. Başta yakınları olmak üzere tüm, Alevi derneklerimize ve Alevi toplumuna başsağlığı ve sabır diliyoruz. Devirleri daim, menzilleri ışık, yoldaşları Fatma Ana olsun…”

CHP İsviçre Birliği: “Bir trafik canisinin sebebiyet verdiği kazada hayatlarını kaybeden Bülent Kılıç, Mehmet Ekici Erdem ve Naciye Ekici Erdem canlarımızı dün Riehen Basel’de Hakka uğurladık. Canlarımıza Allahtan rahmet, tüm yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.”

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑