Ekoloji

Published on Şubat 4th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

İsviçre gençliği küresel ısınmaya karşı sokaklara döküldü

İsviçre’nin liselileri bir süredir küresel ısınmaya karşı tüm ülkeye yayılan “klimastreik / iklim grevi” gerçekleştiriyorlar. Binlerce Lise öğrencisi okulu boykot edip sokakları dolduruyor, “geleceğimiz kârlarınızdan önemlidir” diyorlarlar. 

Pek çok okulda greve katılan öğrencilere zayıf not verilmesine rağmen liseli gençlik sokakları terk etmedi. Geçtiğimiz cumartesi 13 İsviçre şehrinde büyük gösterilere imza attılar.


Eylemleri Klimastreik Schweiz  adı altında liseliler örgütlüyor olsa da mitinglere sadece liseliler değil “kâr değil insan, doğa” diyen öğretmenler, velileri, ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar da katıldı.

Mitinglerin en büyüğü Zürich şehrinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı yürüyüş Helvetiaplatz’dan başlayarak Bahnhof’a kadar devam etti.

Zürich yürüyüşü

Başkent Bern’de de liselilerin çağrısına 5 bine yakın katılımcı yanıt verdi. Organizatörlerden birinin talebi üzerine katılımcılar birbirlerinin omuzlarını tutup, «On est plus chauds, plus chauds, plus chauds que le climat!» sloganlarıyla zıplamaya başladı. “Biz iklimden daha sıcağız /kızgınız” anlamına gelen bu sloganla zıplayan 5 bin gösterici Bern’de yeri yerinden oynattı.

«Sokaktayız; Çünkü geleceği bizden çalıyorsunuz!»

Öğrenciler sadece miting için çağrı yapmış ve izin almış olsa da hemen her yerde katılımcıların çoğu mitingden sonra şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirdiler.

Katılımcılar iklim değişikliği karşısında gelecekleri konusunda endişeliler. “Buradayız, gürültülüyüz çünkü geleceğimizi çalıyorsunuz!” diye bağırdılar.

Sosyal medya üzerinden mobilizasyon

Göstericiler, küresel ısınmanın kriz olarak tanınmasını ve buna göre hareket etmesini talep ediyorlar. Diğer şeylerin yanı sıra, İsviçre parlamentosunda alınan karar gereği 2030’a kadar beklemeksizin sera gazı emisyonlarının sıfıra indirilmesi için hemen harekete geçilmesini istiyorlar.

Gençler sadece Zürich ve Bern’de değil aralarında Basel, Lozan, Cenevre, Soluthurn’un da olduğu 13 şehirde sokaklara döküldüler. Organizasyonların büyük bölümü facebook üzerinden klimatestreikschweiz ve web sayfası olarak da climatestrike.ch adresleri üzerinden sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirildi.

İsviçre Komünist Gençlik’ten çağrı (KJS)

İsviçre Komünist Gençliği de Klimastreik eylemlerine ilişkin bir çağrı yayınlayarak gençliği geleceği kurtarmak için kapitalist siteme karşı örgütlü mücadeleye çağırdı.

Komünist Gençliğn mitinglerde dağıtılmak üzere hazırladığ bildirinin tam metni şöyle:

Fuck the future, live in the present?!

Das System hat Scheisse gebaut.
Was denn? Die Welt, selbst die Schweiz ist mit einer Klimakatastrophe konfrontiert! Die Regierung ist sich dessen durchaus bewusst, erklärt aber nicht, dass es sich um eine „Ausserordentliche Situation“ handelt! Unser Staat hat einen Plan zur Verringerung der Gasemissionen auf 0 bis 2030 gesetzt. Doch da kam jemand und stellte die ganze Sache auf den Kopf und sagte: “Wir werden nicht bis 2030 warten, jetzt handeln”

Doch wie sollte es zu stande kommen, dass der Kapitalismus die Ausbeutung der Natur aufgibt, wenn Autos, Kleider, Schmuck, Kosmetika und… WAFFEN einfach auf Produktions- und Konsumrausch aufgebaut ist? Die Technologie deines Telefons, der Stoff und die Farbe deiner Hose, das Rohmaterial deines Schmuckstückes all das bedingt die Ausbeutung der Natur und der Arbeitskraft eines Menschen. All das wirkt sich auf das Klima aus und diese Produktionsgüter vermarktet uns das kapitalistische System!

Also was? Denkt ihr wenn einige junge Leute auf die Strassen gehen werden die PolitikerInnen die Umwelt retten? Wen kümmert eure Zukunft?
Ironie bei Seite DER KOMMUNSTISCHEN JUGEND IST EURE ZUKUNFT NICHT EGAL!

Wir applaudieren eure Stimmen, die die Strassen zum beben bringen. Lasst uns das Problem an den Wurzeln packen und lasst uns all die verdammten Entschuldigungen drängen, die uns zwingen, die Strassen zu verlassen! Wenn wir uns nicht selber um unser Heute und Morgen kümmern, wird es niemand tun!

Für eine gleichberechtigte, geschützte Umwelt, in der wir in Frieden leben können, müssen wir uns bereits schon Heute organisieren und unseren Wiederstand vergrössern!

Kommt zur Kommunistischen Jugend

www.kommunistischejugend.ch
www.jeunespop.ch

FB: Kommunistische Jugend Schweiz

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑