Ekoloji

Published on Temmuz 8th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

İsviçre’de Bankalara ekolojik barikat!

AF Bern / İklim Adaleti Kolektifi ( Collective Climate Justice ) aktivistleri doğaya zarar veren projelere finansal desteklerinden dolayı İsviçre Basel’de UBS, Zürich’te Cretid Suisse (CS) Bankalarının girişlerini bloke ettiler.

İklim felaketi karşısında, sistemdeki değişimin aciliyetine dikkat çekmek için sivil itaatsizlik eylemleri gerçekleştirmeyi meşru gördüklerini belirten grup, iklim adaleti sağlanıncaya kadar eylemlerini devam ettireceklerini duyurdu.


Credit Suisse ve UBS, Avrupa’nın en büyük CO2 emisyonu nedeni olan enerji şirketi RWE’nin önde gelen yatırımcıları arasında. Paris Anlaşması’ndan bu yana, her iki banka da fosil yakıtlara 12,3 milyar ABD doları tutarında yatırım yaptı.

Bu yatırımların sonucu olarak Credit Suisse ve UBS İsviçre devletinden 20 kat daha fazla sera gazı emisyonu salınımına kaynak olmaktalar. Ayrıca doğa düşmanı projelere yapılan bu destekle 4 ila 6 dereceyi bulan küresel ısınmanın da en büyük finansörleri arasındalar.

Basel UBS Genel Merkezi

Collective Climate Justice Basel UBS’in önüne yığdığı kesilmiş ağaç dallarıyla bir barikat kurarak banka gişini bloke etti. Grup yaptığı çağrıda UBS’in aşırı kar uğruna sağladığı finansmanla tüm insanlığın yaşam alanına saldırdığını belirterek dayanışma istedi.

Zürich’te ise Credit Suisse’in ününde toplanarak girişi bloke eden göstericilere polis ara ara müdahalelerde bulanarak gözaltı işlemi yapmakta.

Zürich Credit Suisse Genel Merkezi önü

İklim Adaleti Kolektifi’nin ( Collective Climate Justice ) eylemlere ilişkin yaptığı açıklamanın tam metni şöyle

Fosil Bankalar – Varkalmak için çok büyük!

İsviçre finansal kurumları küresel olarak insanlık dışı ve çevreye zarar veren projelere ve şirketlere milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bu acımasız yaklaşımları nedeniyle, bu finansal kuruluşları, ülke olarak İsviçre’den 20 kat daha fazla sera gazı emisyonu salınımından sorumlular. Finans merkezinin açgözlülüğü, bizi 4 ila 6 ° C’lik bir küresel ısınmaya doğru sürüklüyor.

Credit Suisse ve UBS, bu yıkıcı gelişimde özellikle zararlı bir rol oynamaktalar. Paris Anlaşması’ndan bu yana, her iki banka da fosil yakıtlara 12,3 milyar ABD doları tutarında inanılmaz bir yatırım yaptılar. Credit Suisse ve UBS, Avrupa’nın en büyük CO2 emisyonu salınımına neden olan enerji şirketi RWE’nin önde gelen yatırımcıları arasındalar.

İklim felaketi karşısında, sistemdeki değişimin aciliyetine dikkat çekmek ve iklim dostu bir gelecek meselesini kendi elimize almak için sivil itaatsizlik eylemlerini meşru bir araç olarak görüyoruz!

Bu nedenle 8 ve 9 Temmuz 2019 tarihlerinde sivil itiatsizlik eylemleri gerçekleştireceğiz. Söz konusu eylem, İsviçre’deki finans merkezlerinin iki etkin noktasında gerçekleşecek. Eşzamanlı küçük-grup eylemleriyle kolektif iklim adaletini savunacağız. Şiddetin her türlüsünü ve herhangi bir canlı için yaşam tehlikesini oluşturacak eylem tarzını reddediyoruz. Bu nedenle, ne tırmanmayı planlıyoruz, ne de şiddet içeren eylemlere başvuracağız. Sadece bu iklim düşmanı projelerin para musluklarını kapatalım istiyoruz!

Ne istiyoruz? İklim Adaleti!

Ne zaman? HEMEN ŞİMDİ!

Collective Climate Justice

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑