fbpx

Göçmenlik

Published on Mart 7th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

İsviçre’de İltica Kampına Köpekli Polis Baskını-VİDEO

PİRHA- İsviçre’nin Sakt Gallen Kantonu’na bağlı Oberbüren Kasabası’nda bulunan iltica merkezinde, farklı ülkelerden iltica başvurusunda bulunmuş sığınmacılara ‘yeni yaşama uyum’ adı altında yoğun baskılar yapıldığı belirtildi.

Haberin videosu:

Mültecileri sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar kampta tutmayı amaçlayan, çok düşük bir ücretle çalıştıran ve adeta bir askeri disiplin içinde uygulanan kurallara karşı çıkan ve yaşanan sorunları ortak imzalı bir dilekçeyle kamp yönetimine bildiren mültecilere yönelik baskıların daha da arttığı belirtildi.

Kampta siyasi sığınmacı konumunda bulunan Halil Gündoğan, 24 Şubat tarihinde yetkililerin kendisiyle görüşme talebi doğrultusunda, yönetim odasına gittiğinde kendisini iki sivil polisin karşıladığını ve itiraz etmesine karşın polis merkezine götürüldüğünü belirtti. Türkiye’deki siyasi çalışmalarıyla ilgili sorgulanmak istenen Gündoğan’ın, avukatını bilgilendirme talebi ise kabul edilmedi.

“YAKLAŞIMINIZ IRKÇI VE FAŞİZAN”

Kamptaki yaşananlarla ilgili bilgi veren Halil Gündoğan, “Sistemin temel amacının bizi disipline ederek, toplumsal yaşama uyumlu hale getirmek olduğunu söylediler. Ben de, tam da bu anlayış ve yaklaşımınız ırkçı ve faşizandır. Siz nereden bu hakkı ve yetkiyi alıyorsunuz da, bizi terbiye edilmesi gereken insanlar olarak görüyorsunuz. Kusura bakmayın, ne siz eli kamçılı birer aslan terbiyecisisiniz, ne de biz terbiye edilmesi gereken. Bunu bize kabul ettiremeyeceklerini söylediğim için hedef haline getirildim” dedi.

POLİS EĞİTİLMİŞ KÖPEKLERLE KAMPA GELDİ

Tüm bu yaşananlardan sonra, 3 Mart sabahı Halil Gündoğan ve Bayram H. ile görüşen iltica merkezi yöneticileri, başka iltica merkezine gönderileceklerini belirterek, ellerindeki belgeyi imzalamalarını söylediler. Buna itiraz etmeleri üzerine kısa bir süre sonra polis ekipleri eğitilmiş köpeklerle kampa girdiler.

Olayın tanığı Agit isimli Kürt sığınmacı, “Sabah erken saatte birkaç minibüs dolusu polis, köpekler eşliğine kampa baskın yaptı. Halil Gündoğan’ı merdivenlerden sürükleyerek aşağı indirmeye çalıştılar. Polislere bu yapılanların insan haklarına aykırı olduğunu söylememize ve tüm itirazlarımıza karşın, üstüne çullanıp ters kelepçe takarak götürdüler” dedi.

Telefonla kendisine ulaştığımız Halil Gündoğan, Sankt Gallen Kantonu’na bağlı Vilters Kasabası’nda bulunan ve geri gönderileceklerin tutulduğu Ausreise- und Nothilfezentrum Sonnenberg sığınmacı merkezine getirildiğini belirtti.

Abidin ÇETİN/İSVİÇRE

Kaynak: Pirha

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑