fbpx

İsviçre

Published on Kasım 2nd, 2018 | by Avrupa Forum 1

0

İsviçre’de inşaat işçileri ayakta

İsviçre’de son süreçteki hak gasplarına karşı ve temel taleplerini karşılatmak için mücadelelerini yükselten inşaat işçileri İsviçre genelinde iş bıraktı ve bir uyarı eylemi gerçekleştirdi.

AF Bern / UNİA ve SYNA öncülüğünde 1 Kasım 2018’de Bern merkezinde gerçekleşen eylem için çeşitli kantonlardan Bern’e gelen inşaat işçileri, sabah 07:00’dan itibaren İsviçre’deki en önemli altyapı projelerinden biri olarak kabul edilen Bern merkezi tren istasyonu inşaatında toplanmaya başladılar.

Öğlen saatlerine kadar işçi ve sendika temsilcilerinin konuşmalarıyla bu alanda mitinglerini sürdüren işçiler daha sonra şehir merkezine doğru yürüyüşe geçtiler.

“Sağlığı koru! 60 yaşta emeklilik! Maaşlarda indirimi durdur!” (Gesundheit schützen! Rente mit 60! Stopp Lohndumping!) ana pankartıyla yürüyen işçiler üç ana talebi dile getiren çeşitli dövizler ve pankartlar taşıdılar.

İnşaat işçilerinin toplu sözleşme ve 60 yaşında emeklilik haklarına yönelik saldırı, doğrudan işçilerin sağlığına saldırı anlamına gelen 12 saat günlük çalıştırabilme talebine karşı sert tavır gösteren işçiler ve sendikaları, bu saldırıların durdurulmaması durumunda grev dahil çok daha sert eylemlere başvuracaklarını belirttiler.

İnşaat tekellerine uyarı

Bern’in en merkezi caddelerinden inşaat işverenleri ofisinin önüne yürüyen kortej, yürüyüş boyunca yanlarında taşıdıkları üzerinde “sağlığımızdan elini çek” yazan büyük bir çalar saati ofisin önüne bıraktılar.

2000’ın üzerinde inşaat işçisi, “uyarı saati”ni bıraktıktan sonra eylemlerini sonlandırdılar.

İNŞAAT İŞÇİLERİ NE İSTİYOR?

Toplu Sözleşme hakkı

Yapılmak istenen yeni düzenlemelerde inşaat sektöründe toplu iş sözleşmesi kaldırılması ve çalışanların işverenlerle bireysel iş sözleşmesi yapması öngörülüyor. İşçiler ve sendikalar ise bu değişikliğe kesinlikle izin vermeyeceklerini belirtiyorlar.

60 yaşında emeklilik hakkı

İsviçre’nin ulusal ve uluslararası inşaat tekelleri son süreçte işçilerin kazanılmış haklarına yönelik gasp politikaları geliştirmek istiyor. Bu saldırıların en önemli kalemlerinden bir diğeri ise hâlihazırda inşaat sektöründe 60 olan emeklilik yaşının 65’e yükseltilmesi talebi.

Günlük 12, haftalık 50 saat çalışma

Saldırının bir diğer başlığı ise çalışma saatlerine ilişkin. Mevcut durumda günlük 8 saat olan maksimum çalışma süresini 12’ye, haftalık çalışma saatini ise 50 saate çıkarılmak isteniyor.

Maaşta yaş düzenlemesi

İnşaat işçilerine yönelik diğer saldırı ise yaşı ilerlemiş olan inşaat işçilerinin maaşlarının düşürülmek istenmesi. Yaşı ilerlemiş inşaat işçilerinin performanslarının düştüğü gerekçesiyle yapılmak istenen bu düzenleme de işçi haklarına yönelik en ağır saldırılardan biri anlamına gelmekte.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑