fbpx

İsviçre

Published on Mayıs 13th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

İsviçre’nin 12 kantonunun içme sularında kanser tehlikesi

İsviçre Federal çevre Bakanlığı yaptığı açıklamada 12 kantonda  içme sularına pestizede bozunma ürünleri ile yoğun bir şekilde kirlendiğini tespit ettiklerini duyurdu.

İsviçre genelinde musluk suyunun temiz ve güvenilir olduğu bilinir. Ancak tam da bu konuda öyle olmadığı hatta tehlikeli olduğu yönünde şüphe ve iddialar çoğaldı. İsviçre Federal Çevre Bakanlığı bu şüphe ve iddialara açıklık getirerek, içme sularının temiz olmadığını , hatta kanser tetikleyicisi maddeler bulunduğunu açıkladı. 

İçme suyunda tehlike bulunan kantonlar Aargau, Bern, Fribourg, Cenevre,Luzern, Schaffhausen, Solothurn, Thurgau, Ticino, Waadt, Zug ve Zürich.

Çevre Bakanlığı adı geçen 12 kantonda evlere dağıtılan içme suyuna pestisit (tarım ilacı) bulaşmış olduğunu doğrulayarak, suya karışan kimyasal maddenin kanser tetikleyicisi olduğunu açıkladı.

Pestisit, çiftçilerin mahsullerini böcek ve diğer zararlılardan korumak amacıyla tarlalara attıkları zehirdir. İsviçre’de yıllık yaklaşık 2 bin ton pestisit toprağa atılıyor. Atılan bu zehirlerin içme suyunun depolandığı kaynaklara ve barajlara bulaştığı tespit edildi. Bu kimyasalın insan sağlığını tehlikeye attığına ve içme suyunu kirletmeye devam ettiğine dikkat çekildi.

Uzmanlar, içme suyu kaynaklarının bulunduğu yerlerde bu tip zehirlerin toprağa atılmasının yasaklanması talep ettiler. Ayrıca içme suyu sağlama kurallarının ve yasalarının  tümüyle uygulanması istendi.

AF Haber Merkezi

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑