İsviçre’nin St.Gallen kantonunda binlerce kişi ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı sokağa döküldü( Fotoğraf Galerili)

Genel

Published on Haziran 13th, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

İsviçre’nin St.Gallen kantonunda binlerce kişi ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı sokağa döküldü( Fotoğraf Galerili)

İlk Black Lives Matter eylemi bu Cumartesi St.Gallen’da gerçekleşti. Binlerce kişi Altstadt (eski şehir) içinde yürüyüşe geçti.

Lozan, Zürih ve Bern katonları ardından Black-Lives-Matter hareketi St.Gallen’e geldi. Bu gün cumartesi öğleden sonra 14.00’da, göstericiler siyahlara karşı ırkçılık, ayrımcılık ve şiddeti protesto etmek için Bärenplatz’da toplandılar.

Korona salgını nedeniyle getirilen yeni yönetmelikte, 300 kişinin katılımını aşmayan gösteri ve yürüyüşlere izin veriliyor. Ancak şehir polisinin de yaptığı açıklamada da 1000 kişinin üzerinde katılımın olduğu kaydedildi.

St.Gallen`nin yerel basını TAGBLATT’a konuşan şehir polis sözcüsü Mennel Klaus-Dieter şunları söyledi:

“Barışçıl bir hava olduğu ve birçok gösterici hijyen maskeleriyle korunduğu için, müdahale etmemeye karar verdik. Ve de bir taşkınlığı önlemek için.”

Göstericiler durup, şarkı söylediler ve ırkçılık karşıtı konuşmalar yapıldı.

ABD yıllardır siyahların maruz kaldığı polis şiddetine karşı gösteri yapıyor. Mayıs ayı sonunda ABD’nin Minneapolis kentinde beyaz bir polis memuru tarafından George Floyd’un öldürülmesinden bu yana protestolar sürerken bütün dünyaya hızla yayılıyor.

Bunların akabininde protestolar sadece siyahilerin uğradığı ırkçılık karşıtı ile sınırlı kalmayarak, homofobiye, türcülüğe ve bunların sebebi olan kapitalizm karşıtlığı eylemlere dönüştü.

Aynı merkezde iki eylem

“Black Lives Matter” bu öğleden sonra St.Gallen kantonunda yapılan tek eylem değildi. Binlerce insanın eşit işe eşit ücret talebi ile gerçekleştirdiği 14 Haziran 2019’daki ulusal kadın grevinin 1.yıl dönümünde St.Gallen’de kadınlar tekrar aynı talebini sokaklarda haykırdı ve grev organizatörleri bir yıldız yürüyüşü düzenlediler.

Kadınların ellerinde de ırkıçılık-cinsiyetiçilik karşıtı dövizlerin olduğu görüldü.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑