fbpx

İtalya

Published on Nisan 11th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

İtalya’da devlet mafyayı devreye soktu

Koronavirüs Pandemisi’nin en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da ülke ekonomisinin oldukça kötüye gitmesi mafyayı da harekete geçirdi.

İtalya’da koronavirüs (Covid-19) can almaya devam ederken; yaşanan ekonomik kriz nedeniyle parası tükenen aileler için mafya devreye girdi.

DHA’nın haberine göre İtalyan mafyası üyeleri parası biten kişileri tek tek tespit ederek, gıda ve para yardımında bulundu.

İtalya’daki mafyalar, ülkenin Campania, Calabria, Sicilya ve Pugliya gibi maddi olarak iyi durumda olmayan bölgelerde yaşayan insanlara yiyecek yardımı yapmaya başladı. Durumun ardından İtalyan siyasiler hükümeti uyararak “Daha iyi bir tedbir alınmazsa mafya yönetimi ele geçirecek” denildi.

Mafya kontrolü ele geçirebilir

Calabria bölgesindeki Catanzaro Savcılığı’ndan Nicola Gratteri, “Bir aydan fazla süredir kafeler, dükkanlar, restoranlar kapalı durumda. Milyonlarca insan bir aydan fazla süredir gelir elde etmiyor ve ne zaman tekrar çalışmaya başlayabilirler bilmiyorlar. Eğer hükümet devreye girmezse, mafyalar insanlara sağladıkları hizmet ile halkın kontrolünü ele geçirebilecek” ifadelerini kullandı.

Son durum

İtalya’da 3 milyon 300 bin kişinin işsiz kaldığı düşünülüyor. Ülkede koronavirüs nedeniyle 18 bin 279 kişi yaşamını yitirirken; virüs tespit edilen vaka sayısı da 143 bin 626’ya çıktı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑